Choć armatura zajmuje w łazience znacznie mniej miejsca niż urządzenia sanitarne oraz ceramika, to właśnie takie elementy wykończeniowe jak baterie czy zestawy natryskowe nadają wnętrzu określony charakter i styl. Mogą one dyskretnie komponować się z aranżacją lub przeciwnie – przyciągać wzrok niebanalnym designem i pełnić funkcję ozdobną. Podczas kupowania armatury należy kierować się jednak nie tylko poczuciem estetyki, ale także innymi kryteriami. Co wziąć pod uwagę, aby dokonać optymalnego wyboru?

Baterie wannowe, poza wyglądem, mogą różnić się jakością, sposobem montażu, mechanizmem regulującym wypływ wody, łatwością czyszczenia oraz funkcjami dodatkowymi. Dowiedz się, który model najlepiej sprawdzi się w Twojej łaziance!

Bateria ścienna, sztorcowa, a może wolnostojąca?

Najczęściej kupowane są baterie ścienne natynkowe, choć rosnącą popularnością cieszą się modele podtynkowe – takie, w których widoczne są jedynie uchwyt i wylewka, a korpus i wszystkie przyłącza ukryte zostają w ścianie. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania bateria wygląda bardzo dyskretnie, więc idealnie sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym. Z drugiej strony, w razie awarii baterie podtynkowe znacznie trudniej jest naprawić i trzeba liczyć się z koniecznością kucia ściany, o ile na etapie remontu nie zadbamy o zastosowanie płytek rewizyjnych. Również ich montaż jest bardziej skomplikowany, czasochłonny i, co za tym idzie, droższy. Bez względu na to, jaki rodzaj baterii wybierzesz, zwróć uwagę na długość wylewki – zbyt krótka bateria wannowa ścienna nie będzie komfortowa w użytkowaniu.

Baterie można także przymocować bezpośrednio do wanny lub jej obudowy (są to tak zwane baterie sztorcowe). Takie modele chętnie wybierają osoby, które cenią szykowne i oryginalne wnętrza, na przykład w stylu industrialnym, shabby chic czy glamour. Baterie sztorcowe są także bardzo praktyczne – wszystkie przyłącza znajdują się nie w ścianie, ale pod wanną, dlatego w razie konieczności łatwiej je wymienić.

Zdecydowanie najdroższa, ale też najbardziej efektowna, jest bateria wolnostojąca, typowa dla dużych salonów kąpielowych, w których wanna znajduje się na środku pomieszczenia. Przypomina ona elegancki statyw, zazwyczaj poza wylewką dodatkowo wyposażony w słuchawkę prysznicową. Miejsce montażu takiej baterii trzeba ustalić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wymaga ona poprowadzenia instalacji wodnej w podłodze.

Bateria z pokrętłami czy jednouchwytowa?

Obecnie rynek zdominowały modele baterii posiadające jeden uchwyt do regulowania temperatury i strumienia wody. Dlaczego? Korzystając z nich, można łatwo i szybko uzyskać pożądaną temperaturę oraz ciśnienie wody. Jest to więc rozwiązanie proekologiczne, a przy tym – oszczędne.

Znacznie więcej wody zużywają baterie z osobnymi pokrętłami do wody ciepłej i zimnej. Tego typu modele mogą natomiast posiadać bardzo stylowe wykończenie, co sprawia, że łazienka nabiera unikalnego charakteru. Obecnie modne są dwuuchwytowe baterie wannowe w stylu retro, posiadające charakterystyczną złoto-rdzawą barwę, koło której trudno przejść obojętnie.

Warto również wiedzieć, że baterii jednouchwytowych nie można stosować w łazienkach, w których woda nagrzewana jest z zastosowaniem pieca gazowego lub elektrycznego – w budynkach z tego rodzaju ogrzewaniem lepiej sprawdzają się baterie dwuzaworowe.

Zwróć uwagę na wykończenie baterii wannowej

Tworzywo użyte do produkcji i wykończenia baterii ma decydujący wpływ na jej jakość i żywotność. Większość baterii wannowych jest wykonana z mosiądzu i powleczona zewnętrzną warstwą – najczęściej chromem, który zapewnia armaturze nie tylko estetyczny wygląd, ale też trwałość. Tego typu baterie mają srebrny kolor i charakteryzują się eleganckim, lustrzanym połyskiem. Z łatwością można utrzymać je w czystości oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i korozję.

Na żywotność baterii wannowej kluczowy wpływ ma grubość warstwy chromu – w przypadku najtańszych modeli jest ona często na tyle cienka, że po pewnym czasie staje się matowa i podatna na zarysowania. Z kolei dobre jakościowo baterie nie tylko są pokryte większą ilością chromu, ale też często posiadają dodatkową powłokę ochronną, która zapobiega osadzaniu się osadu z kamienia i powstawaniu nieestetycznych zacieków na skutek kontaktu z twardą wodą.

Na rynku dostępne są także malowane proszkowo baterie wannowe w modnych obecnie kolorach, takich jak złoto, miedź oraz czerń. Aby upewnić się, czy wybrana bateria wannowa spełni Twoje wymagania co do jakości, zapoznaj się z długością i warunkami oferowanej przez producenta gwarancji.

Przydatne akcesoria dodatkowe

Jeśli remontujesz łazienkę, z której będą korzystać małe dzieci, zastanów się nad wyborem baterii wannowej z wbudowanym termostatem. Urządzenie to pozwala na ustawienie temperatury wody, która będzie wypływać z wylewki po uniesieniu uchwytu lub przekręceniu pokrętła. Zastosowanie takiego rozwiązania zmniejsza ryzyko poparzenia skóry dziecka. Korzystanie z baterii z termostatem pozwala również na optymalizację zużycia wody – dlatego najczęściej montuje się je właśnie przy wannach i w kabinach prysznicowych.

Kupując baterię wannową, upewnij się, czy posiada ona perlator, czyli umieszczone przy ujściu wylewki sitko z niewielkimi oczkami. Perlator służy do napowietrzania wody, dodatkowo zmniejszając jej zużycie. Jeszcze innym ekologicznym rozwiązaniem są wbudowane w głowice baterii blokady przeciw nadmiernemu czy też zbyt gwałtownemu zwiększaniu ciśnienia i tym samym wypływu wody.

Niektóre baterie wannowe posiadają także opcję złożenia wylewki bądź występują w wersji 3-otworowej. Ten nowoczesny rodzaj armatury łączy w sobie baterię wannową i natryskową. Korpus takiej wylewki ukryty jest w ścianie lub obudowie wanny, natomiast na zewnątrz znajdują się jedynie wylewka, pokrętło i słuchawka natryskowa.

Dostęp do szerokiej oferty baterii wannowych, wbrew pozorom, wcale nie ułatwia dokonania trafnego wyboru. Aby nie żałować swojej decyzji, należy wziąć pod uwagę zarówno preferencje domowników, jak i techniczne uwarunkowania strefy kąpielowej. Sama armatura powinna być przede wszystkim dobra jakościowo, ale nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie cieszyć oko podczas codziennych kąpieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj