Firmy budowlane nie mogą narzekać na brak zleceń – wszystko dlatego, że coraz więcej osób prywatnych decyduje się budować domy, natomiast przedsiębiorcy, zamiast wynajmować lokale gospodarcze, stawiają je we własnym zakresie. Problemem jest jednak brak pracowników fizycznych, którzy mogliby realizować zlecenia budowlane. Gdzie najtrudniej ich znaleźć?

Dobry pracownik, czyli jaki?

Niegdyś znalezienie fachowców z zakresu budownictwa nie było problemem, dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób decyduje się zdobywać kwalifikacje, w tym podejmuje studia wyższe. Uzyskując dyplom, nie absolwenci nie chcą wykonywać już prac fizycznych. Tymczasem dobry pracownik budowlany wcale nie musi mieć wyższego wykształcenia. Wręcz przeciwnie, bowiem wymaga się od niego, aby posiadał duże doświadczenie i umiejętności praktyczne. Co więcej, musi być on dyspozycyjny, bowiem budowy często odbywają się nie tylko w miejscowości, w której mieszka, ale na terenie całego województwa. Istotne jest również, aby jego stan zdrowia pozwalał na wykonywanie nawet nieco bardziej wymagających zadań.

Gdzie szukać pracowników?

Miastem, w którym bardzo trudno pozyskać do pracy dobrych budowlańców, jest Warszawa. Problem ten dotyczy coraz większej liczby miast wojewódzkich, w tym na przykład Krakowa czy Poznania, który reprezentuje województwo wielkopolskie. Trudna sytuacja jest również na śląsku, a powodem takiego stanu rzeczy jest masowe przechodzenie budowlańców do górnictwa. Województwem, w którym trudno o dobrego pracownika, jest też warmińsko mazurskie oraz pomorskie. Nieco lepiej sytuacja wygląda na tak zwanej ścianie wschodniej, jednak powodem może być fakt, iż jest tam realizowanych mniej inwestycji, niż w dużych ośrodkach miejskich.

Jak pozyskać pracownika?

Sposobem na pozyskanie pracownika może być zaproponowanie mu dobrego wynagrodzenia, które będzie adekwatne do posiadanego doświadczenia oraz umiejętności. Dodatkową zachętę mogą stanowić benefity pozapłacowe, na przykład pakiet medyczny czy bony żywnościowe. Bardzo ważne są też godziny pracy – choć budowlańcy pracują często i po 12 godzi, to dobrze jest w niektóre dni (na przykład w piątek czy w weekend) nieco skrócić godziny pracy. Warto zaoferować pracownikom liczne kursy i szkolenia, a więc i dobre możliwości do dalszego rozwoju. Dzięki temu będzie można zbudować solidny zespół, który będzie nastawiony na dobrą współpracę. Pamiętajmy, że to właśnie współpraca pozwala na szybkie i efektywne wykonywanie prac budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj