Niedługo zaczniemy wielkie porządki przedświąteczne, podczas których będziemy myć okna, sprzątać w szafkach kuchennych, szorować łazienki i między innymi zajmiemy się dywanami, którym po wielu miesiącach należy się także odświeżenie.

  1. Pranie dywanów domowymi sposobami
  2. Pranie dywanu a pralnia dywanów
  3. Profesjonalne pranie dywanów
  4. Pranie dywanów syntetycznych – jaka cena?

Pranie dywanów domowymi sposobami

Wielu z nas próbowało zapewne własnymi siłami wyprać w domu dywan. Pranie dywanu lub czyszczenie wykładzin domowymi sposobami to ciężka i trudna praca, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Najczęściej okazuje się, że brud wprowadzamy w głąb dywanu i po niedługim czasie wychodzą plamy. Domowe sposoby w przypadku bardzo zabrudzonych dywanów mogą okazać się fiaskiem. Co zatem zrobić, aby przed świętami mieć czysty i pachnący dywan? Najlepiej zgłosić się do pralni Bryza w Lublinie https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/.

Pranie dywanu a pralnia dywanów

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalne pranie dywanów w specjalistycznej pralni dywanów. Jak wygląda pranie dywanów w pralni? Aby zapobiec problemom podczas usługi prania dywanu, należy najpierw przeprowadzić test stabilności koloru na dywanie i dopiero po nim określić metodę prania dywanu. Oddając dywan do pralni powinien on przejść odkurzanie, niemniej jednak w pierwszym etapie dywan poddany zostaje trzepaniu profesjonalnym automatem trzepiącym. Podczas tego zabiegu pozbywamy się z dywanu zabrudzeń nierozpuszczalnych typu: piasek, sierść, kurz i pył. Posiadacze zwierząt wiedzą, że sierść zwierząt jest trudna do usunięcia, a z pewnością chcieliby także pozbyć się roztoczy oraz nieprzyjemnego zapachu. Eliminacja roztoczy przedłuża żywotność materiału. Trzepanie mechaniczne z dywanu średniej wielkości pozwala pozbyć się około 3 kg zabrudzeń, widać więc jak ważne jest pozbycie się zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w wodzie, które po zetknięciu z nią tworzą po prostu błoto.

Profesjonalne pranie dywanów

Kolejnym etapem jest pranie wstępne, które to pomaga w rozbijaniu powierzchownych zabrudzeń na jakie zostały narażone dywany. W profesjonalnej pralni w praniu wstępnym usuwamy wosk, plastelinę, ciastolinę, tusz oraz gumy. W następnym etapie maszyna miękką szczotką naciera dywan. Profesjonalne czyszczenie dba o struktury dywanów, nie używa się gorącej wody i pary wodnej. Wieloetapowy proces w każdym momencie musi być bezpieczny dla dywanów. Zabrudzenia usuwane są od włosa do osnowy, czyli praniu podlega wierzch, środek i spód. Pranie „na wskroś” ułatwia późniejsze wyczyszczenie. Rozpuszczony już brud wypłukiwany jest zmiękczoną i czystą wodą, a proces powtarzany jest aż do całkowitego pozbycia się zanieczyszczeń, jak i środków piorących. Teraz należy się pozbyć wody z dywanu, do czego wykorzystuje się wirówkę, arcy ważne urządzenie w pralni. Wirówka używana w pralni Bryza potrafi po odwirowaniu pozbyć się wody w 95%. Jako, że po odwirowaniu dywany nadal są lekko wilgotne, trafiają do klimatyzowanej suszarni, gdzie osuszacze i wentylatory w ciągu kilku godzin przygotowują dywan do stanu całkiem osuszonego.

Pranie dywanów syntetycznych – jaka cena?

Patrząc na cennik prania dywanów dostrzega się różnice pomiędzy praniem dywanów syntetycznych, wiskozowych czy jedwabnych. Pranie dywanów syntetycznych to koszt najczęściej 20-25 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania dywany orientalne, z wiskozy lub ręcznie wiązane to wydatek większy, bo nawet od 60 do 80 złotych za metr.

Pranie dywanów odbywa się najczęściej raz do roku i zapewne nie będzie to dla nas duży wydatek, tym bardziej, że dzięki takim zabiegom zwiększa się ich żywotność a czyszczenie dywanów ożywia kolory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj