Planujesz wykończyć swoje wymarzone, długo wyczekiwane mieszkanie, jednak nie masz na to czasu? W takim przypadku współpraca z architektem wnętrz bardzo ułatwi Ci życie i pozwoli zrealizować remont w terminie. Na rynku występuje wiele ofert, ciężko jest Ci się zdecydować, którą osobę zatrudnić? Nic dziwnego. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając tego specjalistę.

Dlaczego warto korzystać z usług architekta

Samodzielne wykańczanie mieszkania może okazać się nie lada wyzwaniem. Ciężko jest połączyć pracę, remont, aranżację i przy tym wszystkim się nie zgubić. Na szczęście istnieją architekci, którzy pomogą nam odnaleźć najlepsze rozwiązania, dostosują projekt do naszych potrzeb, usunął zbędne błędy, a co się z tym wiąże, ograniczą stres. Wchodzą we współpracę, nie płacimy jedynie za efekt projektu, ale także za spokojną głowę, czas i wygodę.

Kim jest architekt wnętrz

Architekt to osoba zajmująca się projektowaniem domów bądź mieszkań. Łączy w sobie wymagania techniczne konstrukcyjne z tym, aby przestrzeń była przyjemna dla oka, jak i komfortowa w użytkowaniu. Oprócz tego pomaga dobrać odpowiednie materiały do budowy, doradzi, czy w kuchni lepiej sprawdzi się marmur, czy może granit.

Planując remont, nie mamy wiedzy na tematy, w jakich odnajduje się architekt. Jego wiedza i doświadczenie, przekładają się na projekt. Oprócz tego architekt wysłucha naszych pragnień, wymogów i wizualizuje nam je przez użycie odpowiednich programów.

Wybierając specjalistę, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikowany kurs AutoCAD. To przy użyciu tego programu architekt wizualizuje projekt. Dzięki temu nie musisz wyobrażać sobie nowego salonu, ponieważ uzyskasz projekt, który pozwoli Ci na dokładne zobaczenie efektu końcowego.

Jakie wykształcenie powinien posiadać architekt

Zawód architekta jest jednym ze zwodów wpisanym na listę zawodów regulowanych. Żeby móc nazywać się architektem, należy skończyć studia I stopnia stacjonarnie, bądź zaocznie na kierunku architektura, a następnie uzyskać odpowiednie uprawnienia.

Kolejnym sposobem jest ukończenie dwuletniej praktyki zawodowej, pod osobą wykształconą, posiadającą duże doświadczenie. Kolejnym etapem jest, dostanie się do Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Jedynie osoba, która spełni te warunki w świetle polskiego prawa, może zostać architektem wnętrz.

Od czego zacząć poszukiwania

Zacznij od researchu. Sprawdź dostępne oferty na rynku i porównaj ceny. Najlepiej, jeżeli rozpiszesz to w jednym miejscu, łatwiej będzie Ci przeanalizować dane. Ofert szukaj w Internecie: strony związane z budownictwem, grupy na Facebooku, fora. Informacje znajdziesz również w Stowarzyszeniu Architektów Polskich. W tym wypadku przydatne będą ogłoszenia w prasie. Mimo że może wydawać się to archaiczne, właśnie tam znajdziemy sporo ogłoszeń.

Popytaj znajomych

Ten sposób jest najlepiej sprawdzającym się od lat. Jeżeli posiadasz znajomych, którzy mają za sobą współpracę z architektem-porozmawiaj z nimi. Przekażą Ci swoje spostrzeżenia bądź ostrzegą przed niekompetentnym pracownikiem. Zbudowanie sieci kontaktów, będzie istotnym elementem podróży przez wykańczanie lub remont mieszkania.

Sprawdź portfolio

Przed kontaktem z kandydatem sprawdź jego portfolio. Określ, czy styl, w jakim architekt wykonuje swoje projekty, jest dla Ciebie. Nie możesz rozpocząć współpracy z osobą, która ma odmienny gust od Ciebie. Grozi to katastrofą. Zamiast ułatwić, tylko utrudni wszelkie kwestie.

Umów się na rozmowę

Kolejnym etapem jest rozmowa bezpośrednio. Najlepiej, jeżeli zobaczysz się z tą osobą (nawet online) i sprawdzisz, czy myślicie podobnie i jak wygląda komunikacja między wami. Jeżeli już na pierwszym spotkaniu czujecie, że coś jest nie tak, lepiej odpuścić taką współpracę. Przed spotkaniem sporządź listę, o co chcesz zapytać architekta, żeby już na tym etapie rozwiewać wszelkie wątpliwości. Po spotkaniu powinieneś wiedzieć, na czym będzie polegać wasza współpraca oraz szczegółowo znać wcześniejsze projekty.

Sprawdź opinie

Jeżeli to możliwe, poszukaj opinii na temat skończonych aranżacji. Pozwoli Ci to określić styl pracy danej osoby i zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów. Jeżeli widzisz, sporo nieprzychylnych lub negatywnych komentarzy, współpraca ta będzie problemowa i nieefektywna.

Zdrowe podejście

Biorąc pod uwagę, wszystkie wymienione kwestie, na pewno łatwiej będzie odnaleźć CI się w nadmiarze informacji i ofert. Pamiętaj, że to inwestycja na lata. Ważne jest, żeby projekt był o tyle uniwersalny, żeby mieszkanie mogło zmieniać się wraz z trendami, jednak najważniejsze będzie zachowanie zdrowego podejścia i realne spojrzenie na wybór architekta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj