Niewątpliwie kamień elewacyjny jest tym materiałem po który coraz chętniej sięgają inwestorzy i wraca on do łask. Jest ponadczasowym rozwiązaniem zwłaszcza w terenach górskich, gdzie trudno wyobrazić sobie tradycyjną „chałupę” bez przynajmniej podmurówki wykonanej z kamienia. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się kwestią łączenia kamienia z innymi materiałami. Zatem z jakimi będą prezentować się elegancko i jednocześnie zapewniać trwałość na lata?

Drewno i produkty drewnopodobne

Niewątpliwie domy o konstrukcji drewnianej, a także te wykańczane drewnem cieszą się dużym powodzeniem. Wspomniane już góralskie chaty często łączą wykończenie drewnianymi panelami i kamieniem. Można np. zastosować kamień naturalny pod południowej ściany, a to dlatego, że dobrze izoluje termicznie, a od północnej zastosować oblicówkę drewnianą. Świetnie sprawdzi się połączenie piaskowca i desek sosnowych, ale można wykorzystać również inne rodzaje kamienia. Łupek kwarcytowy może sprawdzić się z desami świerkowymi albo dębowymi. Oczywiście w tym przypadku trzeba pamiętać o impregnacji obydwu materiałów, wszak drewno może butwieć i gnić, podobnie kamień elewacyjny może nadmiernie gromadzić wilgoć, co powoduje powstawanie wykwitów. Dlatego właściwa impregnacja takiej elewacji musi być wykonywana co kilka lat. Będzie to odpowiedniej rozwiązanie do wiejskiego krajobrazu, gdzie tynkowane domy mniej się w niego wpisują.

Płytki ceramiczne i kamień – tak to możliwe!

Również w miejskim, urbanistycznym krajobrazie może sprawdzić się elewacja z elementami kamiennymi. Kamienie elewacyjne mogą wszak występować w postaci szlifowanych płyt, które świetnie skomponują się z płytkami ceramicznymi, a właściwie wielkoformatowymi spiekami kwarcowymi. Kamień można wykorzystać jako wykończenie schodów i części fasady domu, w tym np. filarów. Natomiast pozostała część elewacji w tym przypadku pokryta jest w płytach, które są odporne na działanie wilgoci i promieniowanie UV. Takie wykończenie sprawdza się zwłaszcza w przypadku budynków komercyjnych, jednak również dom jednorodzinny czy wielorodzinny można wykończyć w taki sposób, jeśli jego bryła jest stosunkowo prosta.

Cegła lub płytka klinkierowa w połączeniu z kamieniem

Elewacja w rustykalnym stylu może być również wykończona w cegle. Podobnie zresztą taka w stylu industrialnym. Jednak zastosowanie cegły klinkierowej musi być zaplanowane na etapie budowy domu, gdyż konieczne jest wykonanie odpowiednio szerokich fundamentów. Jeśli ten element zostanie zaniedbany pozostaje wykończenie ścian zewnętrznych w płytkach klinkierowych, które mogą dać nie gorszy efekt. Dużą zaletą jest fakt, że dostępna jest szeroka paleta kolorystyczna. W związku z tym płytki klinkierowe można łączyć z każdym rodzajem kamienia elewacyjnego. Płytki klinkierowe mogą być użyte do wykończenia frontu budynku, natomiast kamień może pojawić się z drugiej strony. Oczywiście doskonale prezentuje się cokół wykończony w kamieniu np. łupku kwarcytowym oraz dalsza część elewacji pokryta klinkierem.

Tynk i kamień – dobrane połączenie

Niezależnie od rodzaju tynku, można zastosować uzupełnienie wykończenia elewacji z kamienia elewacyjnego. Doskonale prezentuje się on w połączeniu z tynkiem strukturalnym, który również nie jest jednorodny pod względem kolorystyki i posiada charakterystyczne wzory. Dzięki temu obydwa materiały mogą być do siebie świetnie dopasowane. Tynk mozaikowy może stworzyć połączenie z granitem, który ma podobną strukturę. Tynk typu baranek może imitować różne kamienne struktury np. piaskowiec. Dlatego dobrym pomysłem może być wykończenie części elewacji w tynku strukturalnym i drugiej w kamieniu. Sprawdzi się to w przypadku budynków wielokondygnacyjnych o złożonej bryle, gdzie wszelkie uskoki, chce się odpowiednio wyeksponować.

Właściwie trudno znaleźć materiał elewacyjny do którego nie można dobrać kamienia elewacyjnego. Również w przypadku betonu na elewację, można dobrać do niego wapienie na elewację albo łupki kwarcytowe. Wśród wielu możliwości każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które spełni wszystkie jego potrzeby zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj