Pokój dziecka to jego azyl. Jest to miejsce, w którym dziecko niezależnie od wieku powinno czuć się dobrze i komfortowo. Jest to pomieszczenie, które powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby spełniało potrzeby i wymagania dziecka, na różnym etapie jego życia. Powinno być to pomieszczenie przestronne, podzielone na strefy.

Oświetlenie

W pokoju dziecięcym bardzo istotne jest dobre oświetlenie. Pomieszczenie powinno być widne. Warto kupić żyrandol, który będzie miał przełączniki świateł. Taki aby można było zapalać mocniejsze oraz słabsze światło, w zależności od potrzeb dziecka w danym momencie. Dziecko powinno także posiadać światło przy łóżku. Może być to lampka stojąca lub kinkiet naścienny. Dziecko zapala sobie lampkę przed snem, a gdy idzie spać to może ją zgasić bez konieczności wstawania. Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć także lampę na biurku, która umożliwi im dobrą widoczność podczas odrabiania lekcji, nauki.

Podział pokoju dziecięcego na strefy

Pokój dziecka powinien być podzielony na strefy. Powinna znajdować się tam część sypialna. Powinno znajdować się tam łóżko, szafka nocna, oświetlenie. W pokoju powinno się znaleźć też miejsce na garderobę. Miejsce na szafę, komodę, w której dziecko będzie przechowywało ubrania. Powinno się tam także znajdować miejsce do odrabiania lekcji. Powinno stać tam biurko z dobrym oświetleniem oraz krzesłem dopasowanym do wzrostu dziecka. Powinno się tam również znajdować miejsce do zabawy, odpoczynku. W tym miejscu można postawić fotel, kosze z zabawkami, półki z zabawkami, regały  zabawkami.

Kolorystyka oraz zdobienie ścian

W pokoju dziecka powinny być kolory pastelowe, delikatne. Można łączyć ze sobą różne kolory. Ściany mogą być pomalowane w różnych kolorach i odcieniach. Można także dodatkowo ozdobić ściany dziecka za pomocą naklejek, obrazków, wzorów, szablonów. Ważne aby pokój dziecka był pomalowany na takie kolory, jakie dziecko lubi najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj