Ceny mieszkań w Polsce są obecnie na tyle wysokie w stosunku do przeciętnych zarobków, że większość młodych ludzi decyduje się sfinansować zakup nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego. Zaciągnięcie takiego kredytu jest poważnym zobowiązaniem i u wielu ludzi wywołuje wysoki stres.

Co zrobić by dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to dobry sposób na stanie się posiadaczem własnego mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy, którzy wystąpią do banku z wnioskiem o kredyt takowy otrzymają. Aby mieć możliwość otrzymania kredytu hipotecznego trzeba wykazać się zdolnością kredytową. Banki pod tym pojęciem rozumieją taką sytuację, gdy klient jest w stanie terminowo spłacać raty. Mają one też swoje narzędzia i procedury do tego, aby taką zdolność zbadać. Jeśli więc ktoś chce starać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania powinien zawczasu się do tego przygotować. Banki będą szczególnie przyglądać się dochodom, rodzajowi umowy o pracę, długości zatrudnienia. Z pewnością padnie także pytanie o wiek, stan cywilny i rodzinny. Potencjalny kredytobiorca zostanie sprawdzony w bazie BIK. Dobrze jest, więc mieć pospłacane inne kredyty i zamknięte nieużywane karty kredytowe. Tym, co zwiększa szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego jest także posiadanie odpowiednio dużego wkładu własnego. Dobrze jest, więc odpowiednio wcześnie zacząć odkładać pieniądze na ten cel.

Czego obawiają się kredytobiorcy?

Fakt, że kredyt hipoteczny trzeba spłacać przez kilkadziesiąt lat jest bardzo stresujący, bo nikt z nas nie zna swojej przyszłości. Nie należy jednak tego zbytnio demonizować, bo młodzie ludzie zwykle szybko awansują w pracy i mają lepsze zarobki. Bardzo dużej części kredytobiorców udaje się spłacać takie kredyty przed czasem. Ustalając szczegóły kredytowania z pracownikiem banku trzeba także dobrze zastanowić się wybierają raty równe lub malejące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj