Wraz z końcem zimy niemal wszyscy zaczynamy planować wielkie, wiosenne porządki. Aby się w nich nie pogubić, warto wszystko wcześniej dokładnie zaplanować. Jak się zabrać do wiosennego sprzątania domu? Od czego należy zacząć i jakich środków czystości używać?

Dobry plan podstawą udanych porządków

Zanim jeszcze zabierzemy się za wiosenne porządki, dobrze jest sobie wszystko wcześniej zaplanować. Pamiętajmy, aby nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków na raz. Weźmy pod uwagę przede wszystkim własne możliwości – jeśli w danym tygodniu czeka nas dużo pracy, odpuśćmy porządki. Mają nam one przede wszystkim sprawiać przyjemność, a nie stać się smutną koniecznością. Warto zaangażować w sprzątanie wszystkich domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł zrobić to, co lubi, natomiast resztą obowiązków możemy podzielić się sprawiedliwie. Dzieci także uwielbiają pomagać w domu – zlećmy im więc wykonanie niektórych zadań, oczywiście na miarę ich możliwości.

Środki czystości

Do sprzątania mieszkania potrzebujemy oczywiście dobrych środków czystości. Nie trzeba jednak kupować różnorodnych chemikaliów do czyszczenia wszelakich przedmiotów i powierzchni – wbrew pozorom większość z nich umyjesz płynem do naczyń. Warto więc zainwestować w pięknie pachnący, nieniszczący powierzchni środek. Może być nim popularny płyn do naczyń Ludwik. W jakie jeszcze środki czystości warto się zaopatrzyć? Z pewnością na listę zakupów warto wpisać:

  • preparat do dezynfekcji – przyda się na przykład do umycia lodówki czy blatów kuchennych,
  • płyn do mycia podłóg – jest to bardzo istotny element, w szczególności gdy posiadamy w domu parkiet wymagający specjalistycznej pielęgnacji,
  • wywabiacz plam,
  • płyn do mycia szyb – dzięki niemu na powierzchniach nie pozostają nieestetyczne smugi.

Od czego zacząć?

Wiosenne porządki najlepiej zacząć od wykonywania tego, co pochłania nam najwięcej czasu. Z pewnością będzie to mycie okien – po zimie, gdy w powietrzu unosi się smog, często trudno jest nam doczyścić szyby, ramy okienne i parapety. Dobrze jest również przejrzeć szafy z ubraniami bądź komody czy szuflady z naszymi osobistymi rzeczami. Może okazać się, że część z nich nie jest nam już potrzebna. Tego typu rzeczy możemy pozbyć się o każdej porze sprzedając je, bądź wrzucając do kontenera z odzieżą używaną. Jeśli jednak planujemy pozbyć się kanapy, stolika czy też innych, nieco większych rzeczy, musimy zrobić z nimi porządek wtedy, gdy planowany jest w naszej okolicy wywóz śmieci gabarytowych. Na końcu możemy zająć się czyszczeniem i pielęgnacją podłóg. Pamiętajmy, aby innego typu obowiązki, takie jak na przykład przegląd piwnicy czy przygotowanie roweru do sezonu zostawić sobie na później – warto zacząć o tym myśleć dopiero, gdy zrobi się nieco cieplej. To samo dotyczy chowania do szaf zimowych ubrań. Czasami przydają się nam one również w maju.

Wiosenne porządki – obowiązek czy przyjemność?

Niektórzy uwielbiają sprzątać w domu, inni tylko czekają, aby cały proces porządkowania mieszkania wreszcie dobiegł końca. Wiosenne porządki warto sobie w jakiś sposób umilać. W słoneczne dni zajmijmy się obowiązkami, które można wykonywać na dworze, na przykład pracami w ogrodzie czy myciem okien. Jeśli zostajemy w domu, włączmy radio czy ulubiony serial, a porządki od razu staną się przyjemniejsze. Pamiętajmy o tym, aby nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków na jeden dzień. Nawet, jeśli z wiosennymi porządkami nie wyrobimy się przed pierwszymi, wyższymi temperaturami, to przecież możemy dokończyć je wtedy, gdy będziemy mieli na to czas i chęci.

Zdjęcie: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj