Duchologia – to termin pierwotnie użyty przez filozofa Jacquesa Derridę, obecnie odnoszący się do nostalgii za “utraconymi przeszłościami” czy też, prościej ujmując, upodobaniem w starych modach.

Powrót do trendów lat 60’ 70’ i 80’ w aranżacji wnętrz

Od kilku lat obserwowaliśmy wzrastającą fascynację dawnym polskim (i nie tylko!) designem, która zaowocowała powstaniem marek tworzących meble i oświetlenie właśnie w duchu lat przeszłych. Można rzec, że przeżywamy te mody na nowo, uprawiając kulturowy recykling oraz uzupełniając je czasem o współczesne rozwiązania. Ci, którzy rozsmakowali się w designie lat 60’ i 70’ prawdopodobnie z czasem zaczęli przychylnym okiem zaczęli spoglądać na wyroby lat 80’ i 90’.

Dizajn lat 60’ oferował nam futurystyczne rozwiązania i minimalizm formy przy zachowaniu bujnej kolorystyki. Lata 70’ w zasadzie zachowały zdobycze poprzedniej dekady uzupełniając je o akcenty etno. W latach 80’ we wnętrzach zawitały pastele oraz kontrasty form i barw, ale też metal, szkło, fascynacja Japonią oraz życiem na wsi.

Duchologia oświetleniowa – lampy vintage i retro-futuro

Trendy dizajnerskie tych czterech dekad ponownie znalazły popyt, tym razem wśród amatorów duchologii. Aby dopiąć wystrój swojego wnętrza na ostatni guzik, należy dobrać do niego odpowiednie oświetlenie. W tym celu przeczesuje się targi ze starociami oraz strony internetowe z rzeczami z ‘drugiej ręki’. Naturalnie, na rynku są już producenci, którzy zainspirowali się dizajnem vintage. Są też tacy, którzy nigdy z tego dizajnu nie zrezygnowali, ze względu na swoją ciągłość historii i tradycję, jak na przykład włoska marka Flos.

Oto nasz przewodnik po lampach według dekad:

Lata 60’

Czas futuryzmu, poszukiwań, prostych, a zarazem kosmicznych i nowatorskich form. Lampy lat 60’ często były wykonywane z niestandardowych materiałów, takich jak marmur czy popularne ‘kokony’ powstałe z polimerowego sprayu rozprowadzanego na metalowych szkieletach. Szkło, plastik, metal, kamień oraz nieoczywisty sposób prowadzenia światła to znaki rozpoznawcze dekady.

Góra: Lampa Flos TACCIA – Achille & Pier Giacomo Castiglioni, 1962

Dół: Lampa marmurowa Flos BIAGIO – Tobia Scarpa, 1968

Lata 70’

Lata 70’ to kontynuacja sprzeciwu wobec sztywnego minimalizmu form stylu lat 50’ zwanego mid-century modern. Panuje eksplozja kolorów i form, lecz także dalsze próby dekonstrukcji koncepcji tego jak mają wyglądać przedmioty codziennego użytku, w tym oświetlenie wnętrz.

Góra: Flos LAMPADINA – Achille Castiglioni, 1972

Dół: Flos NOCTAMBULE – Konstantin Grcic, 2019

Lata 80’

Geometryczne kształty, blask, a także silna polaryzacja styli. Glamour, czerwone paznokcie i wielkie fryzury – ludzie pragnęli życia w stylu high-life. Wystrój wnętrz odzwierciedlał te pragnienia: mini-bary, luksfery, nietuzinkowe oświetlenie kreujące atmosferę luksusu.

Góra: Flos COPYCAT – Michael Anastassiades, 2015

Dół: Taraxacum 88 – Achille Castiglioni, 1988

Światło i oświetlenie pełnią ogromną rolę w tworzeniu nastroju, dlatego dizajn vintage świetnie się sprawdza jako dodatek dekoracyjny. Mamy nadzieję, że nasz duchologiczny przegląd wesprze w doborze odpowiedniego oświetlenia do stylu wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj