Sezon na koszenie traw rozpoczął się już na dobre i potrwa do późnej jesieni. Środki Ochrony Indywidualnej przy pracy z kosiarką bądź kosą spalinową, często są zaniedbywane Użytkownicy nie dbają o stosowne zabezpieczenie swojego ciała przed uszkodzeniami. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że taka praca nie jest jakoś szczególnie niebezpieczna, i wystarczy standardowe ubranie by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jest to jednak przekonanie mylne, ponieważ czyha na nas wiele niebezpieczeństw – od nadmiernego hałasu po uderzenia kamieniami które mogą skończyć się nawet trwałym kalectwem.

O jakie elementy ochrony powinniśmy zadbać przystępując do koszenia trawy?

Podstawowym elementem ubrania roboczego dla osoby koszącej trawę są odpowiednie buty robocze. Pomimo tego, ze trawę kosimy również w lecie, gdy temperatury są wysokie zalecam stosowanie trzewików roboczych. Są tu buty za kostkę które ochronią ją przed uderzeniem kamienia który może wypaść spod kosy z dużą prędkością. Większość uderzeń kamieni następuje w nogi – dlatego musimy je odpowiednio chronić. Najlepiej by buty robocze były wykonane ze skóry – jest ona zdecydowanie bardziej wytrzymała mechanicznie niż siateczki, materiały tekstylne. Dodatkowym atutem przy używaniu trzewików do koszenia trawy jest to, że dzięki wysokiej cholewce, skoszona trawa nie dostanie się do środka buta – gdybyśmy stosowali półbuty na pewno by się tak stało.

Kolejnym elementem stroju roboczego dla kosiarza są spodnie robocze. Tutaj panuje duża dowolność. Spodnie wybieramy według swoich upodobań, mogą to być zarówno spodnie do pasa jak i ogrodniczki. Podobnie wygląda wybór bluzy roboczej, musi mieć ona jednak długie rękawy.

Warto poświęcić chwilę przy wyborze rękawic roboczych. Należy wybrać rękawice powleczone lateksem który gwarantuje odpowiednia chwytność. Rękawice nie muszą być bardzo grube. Cieńsze zapewnią nam lepszą kontrolę nad maszyną i nie będą powodowały dużego dyskomfortu w upalne dni.

Kluczowym wyposażeniem osoby koszącej trawę jest odpowiednia osłona twarzy. Nasza twarz, głowa oczy są bardzo wrażliwe na uderzenia kamieni dlatego musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Pełna osłona twarzy wykonana z plastiku może utrudniać pracę – może zaparować, łatwo się brudzi, dlatego optymalnym rozwiązaniem są osłony siateczkowe. Nie krępują one ruchów, są lekkie a nagłowia można dostosować do rozmiaru głowy. Dzięki drobnej siateczce taka osłona zatrzymuje większość kamieni, resztek trawy które mogły by nas zranić.

Ostatnim ważnym elementem SOI (środków ochrony indywidualnej) dla operatora kosiarki są odpowiednie ochronniki słuchu. Warto wybrać nauszniki renomowanego producenta np 3m. Trzeba pamiętać , że przy stosowaniu osłony twarzy nie będziemy w stanie używać standardowych ochronników słuchu. Musimy zakupić na karkowe – bez pałąka nagłownego.

Pamiętajmy że długotrwałe narażenie na duży hałas uszkadza nasz słuch na stałe.

Oczywistym jest. że koszenie trawy w przydomowym ogródku, gdzie czynność zajmuje maksymalnie kilka godzin można wykonać z zachowanie odpowiedniej ostrożności bez wykwalifikowanego sprzętu ochronnego. Jednak pracownik firmy ogrodniczej czy konserwator w szkole czy przedszkolu (który ma w zakresie obowiązków skosić trawę wokół budynku) musi być wyposażony w środki zapewniające mu bezpieczeństwo.

Tak wyposażony pracownik może w sposób bezpieczny i wygodny wykonywać prace przy koszeniu traw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj