Normy obowiązujące w 2021 roku przewidują, że domy powinny być jak najbardziej energooszczędne, a wskaźnik EP powinien być jak najbliższy zeru. Jednak żeby zapewnić te standardy, należy podjąć konkretne kroki.
Gdzie szukać dobrego projektu domu energooszczędnego?
Do zagadnienia takiego jak energooszczędność należy podejść z możliwie największym zaangażowaniem i poprosić o pomoc specjalistów. To właśnie fachowcy są w stanie stworzyć taki projekt, który będzie nie tylko umożliwiał rozpoczęcie budowy zgodnie z unijnymi standardami, ale także nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego. Takie projekty można znaleźć na stronie Domoweklimaty.pl
Jakimi zasadami się kierować, żeby energooszczędny dom nie był drogi?
Budowa własnej nieruchomości często generuje duże koszty, a w szczególności, kiedy musi spełniać restrykcyjne wytyczne dotyczące energooszczędności. Energooszczędny dom nie musi być drogi: 5 zasad, których musisz przestrzegać.
Na początku warto zwrócić uwagę na to, żeby była to zwarta bryła – z możliwie najmniejszym stosunkiem przegród zewnętrznych do kubatury obiektu. Kolejnym elementem jest prosty w konstrukcji dach – może być jedno lub dwuspadowy.
Szczelny budynek – izolacja termiczna i dobrze zamontowane okna
Innymi ważnymi aspektami jest również izolacja termiczna i dobrze, solidnie zamontowane okna. To właśnie te elementy mają wpływ na to, czy po pierwsze, ciepło z budynku nie ucieka, a po drugie, czy zimno nie przenika przez ściany i prześwity.
W przypadku okien i drzwi warto zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik U – powinien być niski oraz g – powinien być wysoki. Jeżeli chodzi o izolację termiczną ścian bocznych, dachu oraz podłóg, to powinna być grubsza niż standardowe rozwiązania, o co najmniej 20 cm w przypadku izolacji ścian i od 30 do 40 cm, jeżeli chodzi o ocieplenie dachu.
Energooszczędność – odpowiednie usytuowanie budynku może ją zapewnić
Jeżeli chodzi o aspekty takie jak energooszczędność, to żeby zapewnić taką charakterystykę budowanej nieruchomości, ważny jest również aspekt związany z lokalizacją obiektu. Ważne, żeby części użytkowe tzn. tam, gdzie przebywa się najczęściej, były wystawione na stronę południową, a techniczne, na przykład magazyn lub garaż północną. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo ocieplać często używanych pomieszczeń w trakcie słonecznych dni.