Woreczki biodegradowalne stają się coraz bardziej popularne. Z czego powstają i czy nadają się do wyrzucenia razem z odpadami organicznymi? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Co to są odpady organiczne?
  2. Z czego wytwarzane są worki kompostowalne?
  3. Czy worki biodegradowalne można wyrzucać do pojemnika na odpady bio?
  4. Dlaczego warto stosować kompostowalne worki?
  5. Na co zwrócić uwagę, kupując worki na śmieci biodegradowalne?

Co to są odpady organiczne?

Odpady organiczne (bioodpady) to inaczej resztki jedzenia oraz roślin ulegające naturalnemu procesowi rozkładu, czyli biodegradacji. Śmieci bio podlegają segregacji. Osoby, które posiadają przy swoim domu kompost, mogą tam składować resztki organiczne, a pozostali zobowiązani są do zakupienia specjalnych pojemników.

Do kubłów na śmieci bio można wyrzucać resztki kuchenne (takie jak obierki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, resztki żywności), kwiaty, skoszoną trawę oraz gałęzie. Zabronione jest natomiast wyrzucanie resztek odzwierzęcych (mięso, kości, odchody), oleju jadalnego, leków oraz popiołu. Powinny one trafić do odpadów zmieszanych, ponieważ się nie rozkładają.

Z czego wytwarzane są worki kompostowalne?

Worki kompostowalne wytwarzane są z materiałów, które rozkładają się w warunkach kompostowych, a więc są w pełni biodegradowalne. Aby worek kompostowalny mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi spełniać odpowiednie wymagania. Ekologiczne worki kompostowalne nie zawierają szkodliwych substancji, dzięki czemu nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale wręcz wspierają naszą planetę, gdyż same w sobie nawożą glebę.

Zarówno woreczki biodegradowalne, jak i kompostowalne produkowane są najczęściej ze skrobi ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej. Obie te substancje zapewniają odpowiednie odparowanie wilgoci, nie dopuszczając do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Wytrzymałe woreczki biodegradowalne i kompostowalne w różnych rozmiarach znajdą Państwo na stronie: https://www.worki.com.pl/pl/produkty/worki-na-smieci-biodegradowalne-kompostowalne,id-39.

Czy worki biodegradowalne można wyrzucać do pojemnika na odpady bio?

Choć wiele osób sądzi, że woreczki biodegradowalne i kompostowalne to te same produkty, nazwy te nie powinny być stosowane zamiennie. Jak wspomniano powyżej, worki na śmieci kompostowalne muszą spełniać określone normy (między innymi nie zawierają polietylenu, ani innych szkodliwych substancji). Dzięki temu mogą być wyrzucane na kompost bądź do pojemników na bioodpady.

Jeżeli chodzi o worki na śmieci biodegradowalne, to nie są one objęte tak ścisłymi restrykcjami i mogą zawierać w sobie tworzywo oksydegradowalne, czyli plastik. W związku z tym tych worków nie należy wyrzucać do bioodpadów.

Dlaczego warto stosować kompostowalne worki?

Segregowanie odpadów organicznych wiąże się z koniecznością ich składowania, zanim zostaną wyrzucone do właściwego kosza na śmieci. Najczęściej przechowywanie zebranych odpadów organicznych ma miejsce w szafce pod zlewem kuchennym, w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Rozkładające się bioodpady generują nieprzyjemny zapach, na szczęście stosując worki na śmieci biodegradowalne, jest on znacznie mniej wyczuwalny.

Stosowanie worków kompostowalnych powoduje, że bioodpady schną szybko, dzięki czemu zażegnany zostaje problem gnicia odpadów. To rozwiązanie jest też znacznie bardziej higieniczne, ponieważ klejące resztki nie mają styczności z pojemnikiem.

Na co zwrócić uwagę, kupując worki na śmieci biodegradowalne?

Dokonując zakupu, należy upewnić się, czy wybrane przez nas woreczki biodegradowalne nie zawierają w składzie plastiku i czy na pewno są kompostowalne. Informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu. Ponadto warto dobrać odpowiedni rozmiar, tak aby pasował do naszego pojemnika. Zbyt mały będzie wymagał częstej wymiany, natomiast zbyt duży może nie zostać całkowicie zapełniony.

Na worki kompostowalne decyduje się coraz więcej osób, bo dzięki nim segregowanie bioodpadów staje się znacznie prostsze i bardziej higieniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj