Zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego w budynku mieszkalnym lub innym pomieszczeniu użytkowym to główne zadanie grzejników. Wybór jest niemały. Oferta może być ograniczona odnośnie ceny, wymiarów, upodobań czy sposobu pracy. Obecnie grzejniki spełniają także ważny element aranżacji wnętrza i muszą pasować stylem do pomieszczenia.
Jaki grzejnik wybrać?
Sam montaż grzejnika to prosta sprawa. Aby dokonać właściwej decyzji o wyborze odpowiedniego systemu grzewczego należy brać pod uwagę: parametry techniczne, materiał z jakiego zostały wykonane, dopasowanie do wyglądu wnętrza pomieszczenia oraz sposób przekazywania ciepła.
Ogrzewanie pomieszczenia może odbywać się poprzez konwekcję (przekazywanie ciepła poprzez ruch materii w gazie, cieczy czy innej substancji, która wypełnia wnętrze grzejnika) oraz promieniowanie. Wówczas ciepło emituje promieniowanie powierzchni grzejnika.
Montaż grzejnika – co powinniśmy wiedzieć?
Przy montażu warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami :
- Montaż przy oknach lub drzwiach balkonowych, gdyż tu są największe straty ciepła
- Grzejniki muszą być w każdym pomieszczeniu
- Instalacja 10 cm pod parapetem i 10 od podłogi.
- W razie braku możliwości montażu pod oknem najczęściej wybiera się ścianę zewnętrzną (ściana wewnętrzna przyczynia się do utraty ciepła)
- Nie zasłaniać grzejnika zasłonami, firanami czy meblami.
Najpopularniejszymi grzejnikami na rynku są:
Grzejniki stalowe
Dawniejsze grzejniki ze stali mają dziś często postać eleganckiego grzejnika płytowego. Przybiera on formę złączonych blach stalowych, pomiędzy którymi zostały zainstalowane systemy grzewcze wypełnione wodą. Grzejnik płytowy lub nowoczesny z zachowaniem konwencjonalnego designu jest grzejnikiem dekoracyjnym, dopełnieniem aranżacji wnętrza, szybko się nagrzewa, nie obciąża ściany swoim ciężarem. Można go stosować w łazience lub w domu jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Tego typu grzejniki są instalowane w wielu nowoczesnych lub zmodernizowanych budynkach. Energię cieplną emitują poprzez promieniowanie, wymagają niewielkiej ilości wody w systemie grzewczym. Ponadto są względnie tanie i mają estetyczny, miły dla oka wygląd.
Grzejniki aluminiowe
Są współczesną alternatywą starych żeliwnych grzejników. Mają członową budowę i składają się z tzw. żeberek. Dzięki temu można dowolnie dobierać moc grzewczą poprzez dodawanie lub ujmowanie żeberek. Są łatwe w pielęgnacji, ale delikatne i łatwo je uszkodzić lub obić. Zaletą grzejników aluminiowych jest to, że szybko się nagrzewają, a to za sprawą surowca, z którego są wykonane. Wpływa to na szybki wzrost temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Biel, czerń oraz szarości to najczęściej wybierane kolory do wnętrz.
Grzejniki żeliwne
Zbudowane są z jednakowej wielkości żeberek. W czasach obecnych pełnią też funkcję dekoracji wnętrza, gdyż przybierają różne formy oraz kolory. Ładnie się prezentują na ścianach z surowej cegły. Żeliwo cechuje wysoka odporność na korozję oraz słabą jakość wody, która wypełnia układ grzewczy. Są trwałe i ciężko je uszkodzić. Najczęściej wykorzystuje się je w tradycyjnych instalacjach – przy ogrzewaniu z użyciem kotła na paliwo stałe, rzadziej w ogrzewaniu gazowym. Budowa grzejników żeliwnych sprzyja stosowaniu w ogrzewaniu z grawitacyjnym obiegiem wody, czyli bez udziału pompy. Powoli się nagrzewają, ale również wolno oddają energię po ustaniu zasilania. Cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych jest ich duża masa, a mocowanie wymaga solidnej ściany oraz specjalnego montażu.