Róże to kwiaty, które od wielu lat cieszą się uznaniem posiadaczy ogrodów i działek. Niestety, te popularne kwiaty nie są tak proste w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać ich chorobom niż w późniejszym czasie je zwalczać. Choroby róż wynikają z popełnionych przez nas błędów w uprawie, ale także przez powstawanie grzybów i pojawienia się szkodników. Niektóre odmiany róż są bardziej odporne na choroby niż inne. Należy zadbać o odpowiednie miejsce ich sadzenia, a więc takie, które jest mocno nasłonecznione, oraz pamiętać o regularnym nawożeniu i usuwaniu chorych liści.

Choroby róż − grzyby

Grzyby, które pojawiają się na różach, mogą charakteryzować się białym, szarym lub brązowym nalotem. Liście natomiast zmieniają swój kształt. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej usunąć chorobowo zniszczone liście, także z gleby, żeby zapobiec rozprzestrzenieniu się patogenu.

Najpopularniejsze choroby róż

Najczęściej występujące choroby róż, to mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Do powstania pierwszej z nich przyczynić się może nieprawidłowa pielęgnacja, a więc nadmiernie podlewanie lub zbyt gęste sadzenie. Mączniaka rzekomego rozpoznać możemy po zwiniętych liściach. W obu przypadkach chorób należy zastosować oprysk oraz usunąć chore liście i łodygi.

Kolejną popularną chorobą róż jest czarna plamistość liści, która charakteryzuje się okrągłymi, brązowymi plamami na liściach. Roślina dotknięta tą chorobą w późniejszym czasie jest bardziej narażona na powstawanie innych chorób. W przypadku tej konkretnej należy również bezwzględnie szybko usunąć chore liście i łodygi i zastosować odpowiedni oprysk.

Rdza róży jest łatwa do rozpoznania dzięki rdzawo-pomarańczowym plamom na zewnętrznej stronie liścia oraz grudkach na ich wewnętrznej stronie. Jak wcześniej wspomniano, do prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest ich regularne nawożenie, które zapobiega powstawaniom m.in. właśnie choroby zwanej jako rdza róży.

Więcej porad i inspiracji, nie tylko związanych z różami, znajdziecie na naszej stronie internetowej: Lovethegarden.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj