Niewątpliwie płyty indukcyjne cieszą się narastającą popularnością i coraz chętniej zastępują nam tradycyjne palniki gazowe. Jednak warto zastanowić się nad tym, czy płyty indukcyjne to naprawdę dobry wybór i czy rozwiązanie to oferuje nam sporo zalet. Jak to wygląda w praktyce? Naprawdę warto zainwestować w płyty indukcyjne? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Kilka słów na początek o płytach indukcyjnych

Na początek warto wiedzieć o tym, że płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, Co oznacza, że po położeniu na nią metalowego naczynia między nim a płytą wytwarza się silne pole magnetyczne. to zaś powoduje powstawanie prądów wirowych na dnie naczynia i doprowadza do jego nagrzewania. zatem płyta nagrzewa się w Turynie, czyli od garnka. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że energia elektryczna wykorzystywana jest tutaj niemal w 100%, a cały proces gotowania i przygotowywania na niej posiłków zajmuje naprawdę niewiele czasu. Istotne jest również to, że po zdjęciu naczynia nasza płyta przestaje grzać.

Płyty indukcyjne w naszych domach, czyli zalety takiego rozwiązania

Podstawową zaletą płyt indukcyjnych jest przede wszystkim oszczędność energii. Warto wiedzieć o tym, że w porównaniu ze standardowymi płytami grzewczymi może ona wynosić nawet 25%. Ponadto rozwiązanie to jest również inteligentne, gdyż płyta rozpoznaje wielkość naczynia i tym samym dostosowuje pole powierzchni grzania do jego dna. Na uwagę zasługuje również fakt, że czas gotowania zostaje tutaj znacznie zredukowane nawet do 30%. Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych jest także ich bezpieczeństwo. Korzystając z nich niwelujemy ryzyko poparzenia, gdyż cała jej powierzchnia nie nagrzewa się w trakcie gotowania, co jest niezwykle istotne. Warto wiedzieć również o tym, że płyty indukcyjne są łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego też za ich wyborem przemawiają względy higieniczne. Z powodzeniem możemy wybierać płyty indukcyjne wyróżniające się zarówno kształtem, jak i kolorem, dlatego też warto rozważyć takie rozwiązanie w naszej kuchni.

Awaria płyty indukcyjnej, czyli co należy zrobić

Mimo tego, że płyty indukcyjne stosują nowoczesne i skomplikowane technologie, nie pozostają urządzeniami bezawaryjnymi. Oznacza to więc, że decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy liczyć się z tym, że może dojść do jej uszkodzenia. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli uszkodzeń mechanicznych, gdyż tak naprawdę rozwiązania te są trwałe i odporne na zarysowania, ale istnieją popularne usterki, które przyczyniają się do tego, że naprawa płyt indukcyjnych bywa niekiedy konieczna.

Podstawowym błędem, który popełniamy, kiedy zauważymy jakąkolwiek awarię lub nieprawidłowości w działaniu tych urządzeń jest fakt, że decydujemy się na wymianę naszego urządzenia na nowe. Warto jednak wiedzieć o tym, że naprawa płyt indukcyjnych bywa naprawdę opłacalna i na szczęście coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju usterki, bo w przypadku poważnych uszkodzeń mechanicznych, gdzie doszło na przykład do pęknięcia naszej płyty, naprawa płyt indukcyjnych nie będzie opłacalna. Jeżeli jednak problem dotyczy bezpieczników czy panelu sterowania warto wiedzieć o tym, że są to usterki dość powszechne w serwisach. Dlatego też naprawa płyt indukcyjnych powinna przebiegać w doświadczonym serwisie, który wszelkimi działaniami zajmie się na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Mimo tego, że naprawa płyt indukcyjnych bywa dość powszechna w różnego rodzaju serwisach elektrycznych i elektronicznych, warto wiedzieć o tym, że same urządzenia są niezwykle solidne i trwałe. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania we własnych w kuchniach. Pyty indukcyjne wyróżniają się dużą oszczędnością energii, inteligentnym działaniem, zastosowaniem najnowszych technologii, całkowitym bezpieczeństwem i szybkością pracy. Niewątpliwie jest to inwestycja warta swojej ceny, która z pewnością zadba o nowoczesny wygląd naszej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj