Niewiele roślin potrafi urządzić wiosną tak elegancki i imponujący pokaz jak wisteria, ale podobnie jak wiele pnączy, roślina ta może być agresywna. Na szczęście wisterię można okiełznać, przycinając ją do formy drzewka. Dodatkową korzyścią jest to, że pachnące kwiaty znajdują się na wysokości oczu.
Chociaż wisteria amerykańska ma krótsze kwiatostany niż gatunki azjatyckie, wiosną nadal tworzy imponujący pokaz purpurowych lub białych kwiatów.
Jeśli pragniesz, by Twoje rośliny były w pełni zdrowe i w świetnej kondycji, sprawdź ofertę sklepu Egarden. Znajdziesz tam akcesoria ogrodowe, takie jak: ziemia uniwersalna, nawóz jesienny czy cebula Bila.
Jakie są rodzaje wisterii i czym się różnią?
Istnieje około 10 gatunków i kilkadziesiąt odmian wisterii. Najbardziej lubiane są gatunki azjatyckie, w tym wisteria japońska, wisteria chińska i wisteria jedwabista.
Szczególnie piękne są azjatyckie gatunki wisterii, które mają najdłuższe grona kwiatów. Mogą być jednak bardzo agresywne, a wiele z nich znajduje się na listach roślin inwazyjnych, których nie wolno sadzić. Na szczęście istnieją rodzime gatunki alternatywne dla tych azjatyckich.
W szkółkach można łatwo znaleźć wisterię amerykańską i wisterię kentucky . Wyglądem różnią się one od gatunków azjatyckich; ich kwiatostany nie są tak długie, a kwitnienie następuje po pojawieniu się liści, podczas gdy gatunki azjatyckie kwitną przed ich pojawieniem się. Poza tym jednak wyglądają bardzo podobnie, a ponieważ są mniej agresywne, znacznie łatwiej jest je kontrolować i przycinać.
Wskazówki dotyczące uprawy wisterii
Uprawa wisterii nie jest wcale trudna, ale wymaga częstego przycinania i mocnego, trwałego palika. Każdy gatunek może być przycinany jako pnącze, ale jak wielu ogrodników wie, wisteria bywa wybredna, jeśli chodzi o kwitnienie. Inicjacja pąków kwiatowych zależy od odmiany i wieku. Najlepsze rezultaty daje szczepienie pnączy ze szkółki. Należy unikać sadzonek z nasion lub roślin dziko rosnących.
Jeśli marzysz o posiadaniu wisterii przyciętej jak drzewo, najlepiej zacząć od takiej, która została już przycięta do pojedynczej łodygi. Przeszkolone i szczepione rośliny można znaleźć w Internecie lub w szkółce. Rośliny wysyłane pocztą zazwyczaj są dostarczane z odrostami, ale wisteria jest bardzo wyrozumiała. Korzenie należy namoczyć na noc w wodzie, a następnie posadzić w przeciętnej glebie ogrodowej. Należy jednak liczyć się z tym, że uśpione rośliny będą się trochę dąsać, ponieważ po pierwszym zasadzeniu mogą się bardzo późno pojawić, czasami kiełkują dopiero na początku lata. Zanim pojawią się kwiaty, rośliny powinny się zadomowić na kilka lat. Jednak wisteria nativars ma większe szanse na zakwitnięcie jako młoda roślina niż inne wisterie.
Jak dbać o wisterię w ogrodzie?
Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, dodając do ogrodu drzewko wisterii, jest umieszczenie w nim mocnego palika. Musi on być trwały i solidny; dobrym rozwiązaniem jest stalowa rura, a nie drewno czy bambus. Pamiętaj, że wisteria to pnącze, a nie drzewo; główny pień w ciągu 10 lat rozrośnie się w gruby, przypominający boa dusiciela pień, ale mimo to pozostanie elastyczny jak każdy inny pień. Gruby kawałek metalu pozwoli łodydze wisterii zarówno owijać się i pęcznieć wokół palika, jak i pełnić funkcję konstrukcji, która ostatecznie musi być w stanie utrzymać cały ciężar rośliny znajdującej się nad nią. Z biologicznego punktu widzenia łodyga winorośli nie jest do tego stworzona.