Od 2015 roku w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące prawa budowlanego. Nie musimy mieć pozwolenia na budowę domu. Obecnie wystarczy zgłoszenie budowy.

Analiza gruntu

Pierwszy krok jaki musimy wykonać to sprawdzenie stanu prawnego gruntu na którym chcemy wybudować nasz dom. Jest to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W odpowiednim urzędzie dowiemy się czy można wybudować dom na danym terenie.

Projekt

Następnym etapem jest stworzenie  mapy do celów projektowych. Tym zajmuje się wynajęty przez nas geodeta, który sporządzi projekt zagospodarowania terenu. Wybór projektu jest bardzo ważny. Projekt musi  być odpowiedni do wymiarów naszej działki, jak i do warunków ustalonych przez urząd danej gminy. Taki projekt budowlany zawiera opisy konstrukcyjne, architektoniczne, czy instalacyjne.

Media

Oczywiście musimy mieć zapewnienie odbioru wody, ścieków, czy gazu. W tym celu należy wystąpić o warunki przyłączenia do odpowiedniej sieci.  Dotyczy to również mediów.

Dokumentacja

Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej to urząd, który koordynuje uzgadnianie zgłaszanych projektów. ZUDP wydaje opinie i wyznacza odległości pomiędzy projektowanymi obiektami: budynkami, sieciami, zjazdami oraz w stosunku do granic sąsiednich działek, dróg i innych obiektów.

Budowa domu

Ostatnią ważną kwestią jest termin rozpoczęcia robót. W odpowiednim urzędzie zgłaszamy zamierzony termin budowy i dołączamy następujące dokumenty: oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu odpowiednich obowiązków. Mając wszelkie pozwolenia możemy przystąpić do prac budowlanych.

Pamiętajmy, że budowę naszego wymarzonego domu należy rozpocząć w okresie trzech lat od dnia, w którym zapadła pozytywna decyzja o pozwoleniu na budowę. Jeżeli budowa nie zostanie w tym czasie rozpoczęta lub co też bardzo istotne zostanie przerwana na dłużej niż trzy lata, pozwolenie niestety straci ważność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj