Metalowe ogrodzenia są cenione za wieloletnią wytrzymałość i klasyczny charakter. Nie wymagają wprawdzie częstej konserwacji, jednak nie można całkowicie pomijać malowania specjalnym preparatem. Zobacz, jakie farby nadają się do malowania ogrodzeń.

Najlepsze farby do ogrodzeń metalowych

Metalowe płoty, bramy i ogrodzenia panelowe wymagają zabezpieczenia preparatem, który ochroni je przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Dzięki stworzonej w ten sposób powłoce metal nie będzie ulegał korozji i zachowa estetyczny wygląd przez długie lata. Nie będziesz musiał się martwić o szkodliwy wpływ deszczu czy śniegu.

Przede wszystkim dobierz preparat przeznaczony do malowania metalu. Odpowiednia będzie na przykład emalia chlorokauczukowa służąca do ochronnego i dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych oraz żeliwnych. Zabezpiecza podłoże przed szkodliwym działaniem wody i zwiększa odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Do malowania ogrodzenia nada się również emalia olejno-ftalowa. Jej zaletą jest wszechstronne zastosowanie – sprawdza się zarówno do metalu, jak i drewna, materiałów drewnopochodnych i tynków. Wybierz ją, jeśli ogrodzenie to kombinacja elementów drewnianych i metalowych.

Sprawdzone preparaty do malowania metalu znajdziesz na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Metal/Ogrodzenie%2C-brama/c/b2c-ogrodzenie.

Dobieramy kolor farby do ogrodzeń

Jeśli wiesz już, jakim preparatem chcesz zabezpieczyć metalowy płot, pora na wybór koloru farby. Producenci oferują bardzo szeroką gamę kolorystyczną, jednak specjaliści od aranżacji ogrodów zalecają, by sięgać raczej po stonowane barwy. Metal doskonale prezentuje się pomalowany na czarno lub grafitowo. Możesz sięgnąć także po ciemną zieleń lub wybrany odcień brązu. Pamiętaj, by dobrać kolor do odcienia pozostałych elementów ogrodzenia – betonowych czy kamiennych, a także koloru dachówki, stolarki okiennej i elementów architektonicznych wokół domu. Całość powinna prezentować się spójnie i tworzyć harmonijną aranżację.

Zadecyduj także, jakiego wykończenia oczekujesz. Gruntoemalia Śnieżka Na Rdzę występuje na przykład w wersji matowej, półmatowej, z połyskiem, a także z wykończeniem „młotkowym” o charakterystycznej fakturze.

Jak prawidłowo malować metalowe ogrodzenia?

Prawidłowe zastosowanie farby do ogrodzeń zagwarantuje trwały, estetyczny rezultat. Pamiętaj, żeby prace malarskie wykonywać w trakcie dobrej pogody, w ciepły, suchy i bezwietrzny dzień. Wysoka wilgotność przedłuży czas schnięcia farby, a wiatr może spowodować osadzenie się drobinek piasku na świeżo pomalowanej powierzchni. Przed malowaniem zadbaj o przygotowanie podłoża. Usuń łuszczącą się farbę i odtłuść ogrodzenie rozpuszczalnikiem. Farbę nanoś pędzlem. Pamiętaj o regularnym powtarzaniu prac renowacyjnych. Jeśli na powierzchni płotu dostrzeżesz rdzę, usuń ją wraz z resztkami farby, a następnie zastosuj specjalną emalię wzbogaconą w preparat antykorozyjny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj