Eleganckie płytki wielkoformatowe są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów i mieszkań, gdyż pozwalają stworzyć świetne aranżacje. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto postawić na takie rozwiązania i gdzie kupić płytki wielkoformatowe do kuchni, łazienki czy salonu.

  1. Czym wyróżniają się płytki wielkoformatowe?
  2. Największy wybór gresów wielkoformatowych
  3. Układanie dużych płytek na ścianie

Czym wyróżniają się płytki wielkoformatowe?

W przeciwieństwie do standardowych modeli, płytki wielkoformatowe 120×120 cm lub jeszcze większe pozwalają stworzyć jednolitą powierzchnię niepoprzecinaną fugami. Dzięki zróżnicowanej ofercie producentów w efektach wykończenia można przebierać, znajdziemy ceramikę z powierzchnią imitującą: kamień, drewno lub metal. Niektóre „kafle- olbrzymy” przypominają wielobarwne tapety lub obrazy, na ceramice nadrukowuje się w zasadzie dowolne grafiki, przedstawiające na  przykład las lub geometryczne kompozycje. Wielkoformatowe płytki ceramiczne mają tę przewagę nad tapetami, że można je stosować w łazience, są odporne na wilgoć, nie chłoną wody. Pod sformułowaniem płytki wielkoformatowe kryje się kilka rozmiarów, zazwyczaj przyjmuje się, że wielki format zaczyna się od wymiaru 120×120 cm, dużą popularnością cieszą się gresy o wymiarach 240×120 cm, dodajmy, że niektórzy producenci oferują płyty o wysokości 3 metrów. Zdarza się też, że jako płytki wielkoformatowe klasyfikuje się wymiary 60×60 cm i 60×120 cm.

Największy wybór eleganckich gresów w wielkim formacie

Najprostszą odpowiedzią na pytanie o to, gdzie kupić płytki wielkoformatowe są sklepy online. W ten sposób można wybrać dowolnego producenta (w ofercie znajdują się między innymi płytki wielkoformatowe Tubądzin czy gresy produkowane we Włoszech i w Hiszpanii przez firmy takie jak: Grespania czy Caesar). Wielu klientów, którzy zastanawiają się gdzie kupić płytki wielkoformatowe wybiera zakupy przez internet, ponieważ daje im to dostęp do największej oferty, a jednocześnie mogą łatwo sprawdzić ceny poszczególnych produktów. Mogą więc z góry obliczyć, ile będą kosztowały płytki wielkoformatowe do łazienki lub przeczytać przydatne informacje na temat tego, jak  je kłaść. Ceny zazwyczaj podawane są za 1 metr kwadratowy, warto też dodać, że transport gresów wielkoformatowych odbywa się w drewnianych skrzyniach, co wpływa na koszt dostawy. Zazwyczaj jest ona wyższa niż w przypadku płytek w standardowych formatach przewożonych na paletach. Zasada jest taka, że im więcej wielkoformatowych gresów zamówimy, tym mniej zapłacimy za transport. Wynika to z faktu, że do jednej skrzyni wchodzi w zależności od grubości około 6-7 sztuk.

 płytki wielkoformatowe tubądzin

Układanie wielkoformatowych płytek na ścianie

Wybierając płytki wielkoformatowe imitujące marmur, można uzyskać wystrój, który na pierwszy rzut oka będzie nie do rozróżnienia od prawdziwego kamienia. Grespania – hiszpańska fabryka słynie z wyjątkowo dopracowanych wzorów płytek marmurowych. W porównaniu z wykańczaniem ścian z wykorzystaniem kamienia, płytki wielkoformatowe do salonu są łatwiejsze w montażu. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy płytkarz ma narzędzia pozwalające na ułożenie gresów wielkoformatowych. Poza tym należy pamiętać o zakupie specjalnego kleju przeznaczonego do układania płytek wielkoformatowych, wówczas można mieć pewność, że okładzina ceramiczna posłuży długie lata. Proces układania wielkich formatów jest trudniejszy niż w przypadku mniejszych kafelków, ale jedno jest pewne, warto podjąć ten trud, bo efekt go wynagradza. To jednak nie wszystkie zalety płytek wielkoformatowych, gdyż warto również wspomnieć o tym, że płytki wielkoformatowe na ścianę sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Chociaż wiele osób kojarzy je przede wszystkim z łazienką lub kuchnią, coraz więcej osób wybiera je do wykończenia salonów, sypialni oraz innych pomieszczeń. Warto wspomnieć, że ceramika jest odporna na zarysowania i nie absorbuje zabrudzeń w takim stopniu jak zwykła ściana. W ofercie wielu producentów dostępne są również rożne warianty płytek: błyszczące, matowe lub w wersji lappato, czyli w półpolerze. Ciekawe efekty dekoracyjne może przynieść połączenie płytek w różnych formatach, tak by utworzyły asymetryczną kompozycję na przykład w strefie ściany z telewizorem i sprzętem RTV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj