Kuchnia jest sercem domu, miejscem, gdzie cała rodzina zbiera się przy stole, przynajmniej do jednego wspólnego posiłku każdego dnia. Z drugiej strony kuchnia to specjalnego rodzaju fabryka, w której produkuje się kolejne posiłki, często dla co najmniej kilkuosobowej rodziny. Przez kuchnię przewija się codziennie mnóstwo osób, a każda również samodzielnie przygotowuje sobie posiłek. A to oznacza, że kuchnia musi być ergonomiczna, funkcjonalna, odpowiednio zmechanizowana i estetyczna.

Firanki do kuchni estetyczne i funkcjonalne

Sklep z firanami oferuje zwykle gotowe firanki do kuchni lub tkaninę, z której można je uszyć. Sporym powodzeniem cieszą się zawsze firany żakardowe. Wykonuje się je z przędzy, która dobrze przepuszcza zarówno powietrze jak i światło. Mogą posiadać wzory kwiatowe czy geometryczne o różnym stopniu zagęszczenia. Tego rodzaju firanki często wykańcza się nabłyszczaną przędzą, która doskonale odbija sztuczne światło i wnosi element świeżości do kuchni.

Bardzo często w kuchniach widać zasłonki z motywem kuchennym. Zwykle są to naczynia kuchenne kojarzące się mocno z tą częścią mieszkania, owoce, filiżanki z parującym płynem. Jednak tego rodzaju firanki do kuchni z wyrazistym, dużym motywem lepiej wpisują się w duże pomieszczenia niż niewielkie kuchnie w bloku. Zresztą w małych kuchniach zdecydowanie lepiej prezentują się firanki minimalistyczne bez wzorów, ozdób, falban czy bogatego upięcia.

Sklepy z firanami, od projektu do gotowego produktu

Firanki do kuchni, które zawisną w obszernym pomieszczeniu mogą otrzymać znacznie więcej ozdób. Częstym zabiegiem jest też specjalne ich upinanie i formowanie ostatecznego efektu. W zależności od widoku za oknem, firanki mogą być mniej lub bardziej szczelne, mogą to być tzw. zazdrostki, zasłaniające tylko część okna. Dla wielu użytkowników kuchni najważniejszą jej cechą jest dostęp dziennego światła. W kuchni musi być jasno i przestronnie, szczególnie gdy przebywa w niej więcej osób. Dlatego nie wszyscy preferują gęste, mięsiste firanki do kuchni, zdecydowanie wolą, gdy do pomieszczenia wpływa maksimum światła, nawet kosztem prywatności.

Wiele osób w ogóle rezygnuje z firanek w kuchni, pozostawiając okna przez cały dzień bez przysłonięcia. Dopiero wieczorem szybę zasłania się żaluzją, by odgrodzić się od świata zewnętrznego. Jednak chyba większość użytkowników w naszej kulturze oczekuje, że na kuchennych oknach pojawi się firanka, nawet najdelikatniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj