Regulator temperatury to jeden z podstawowych elementów systemu automatyki. Tego typu urządzenia stosuje się w sprzętach AGD (np. pralkach, zmywarkach), ale coraz częściej służą do sterowanie ogrzewaniem czy klimatyzacją, automatycznie dostosowując warunki panujące w pomieszczeniu do preferencji użytkownika. Jak wybrać właściwy regulator temperatury? Sprawdź, co warto brać pod uwagę.

1. Regulator temperatury dostosowany do rodzaju ogrzewania

Zasada działania regulatorów temperatury jest bardzo prosta. Mają one wbudowane czujniki, które mierzą temperaturę, a następnie porównują ją z ustawioną wartością. Na tej podstawie system decyduje o włączeniu lub wyłączeniu ogrzewania czy chłodzenia. Nie każdy regulator temperatury pokojowej nadaje się jednak do współpracy ze wszystkimi systemami. Przed zakupem należy się upewnić, że dany model nadaje się do obsługi konkretnego typu urządzenia. Regulator temperatury ogrzewania podłogowego niekoniecznie może się nadawać do sterowania piecem czy bojlerem. W specyfikacji urządzeń przeznaczonych do bezpośredniej kontroli systemów grzewczych znajdziesz informacje o maksymalnym napięciu i natężeniu prądu.

Regulator temperatury ogrzewania podłogowego

Regulator temperatury ogrzewania podłogowego musi mieć odpowiedni zakres pracy i funkcje. Przydatne będzie również zastosowanie dwóch czujników – jednego do mierzenia temperatury powietrza, a drugiego do kontroli nagrzania podłogi.

2. Regulator temperatury o odpowiednim zakresie pracy

Każdy regulator temperatury ma też określony zakres pracy. Może on być bardzo szeroki, np. od 0 do 400°C – takie wartości są niezbędne do stosowania np. w domowych piekarnikach. Jeszcze szersze zakresy bywają wykorzystywane w przemyśle. Czasami zakres pracy obejmuje jednak tylko kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Warto sprawdzić ten parametr szczególnie wtedy, gdy producent nie podaje konkretnego przeznaczenia regulatora.

3. Regulator temperatury jedno- lub wielofunkcyjny

W wielu zastosowaniach sprawdzają się regulatory jednofunkcyjne. W instalacjach automatyki domowej pozwalają one np. na sterowanie wyłącznie ogrzewaniem lub chłodzeniem, utrzymując ustawioną temperaturę. W bardziej zaawansowanych systemach przydatne okazują się jednak regulatory wielofunkcyjne, które mogą jednocześnie sterować różnymi urządzeniami. Ponadto istnieją np. regulatory specjalizowane przeznaczone do określonych zastosowań (np. wykorzystania wewnątrz szaf sterowniczych lub w instalacjach przeciwoblodzeniowych). Typ urządzenia należy dobrać do konstrukcji i przeznaczenia systemu oraz sposobu wykorzystania.

4. Regulator temperatury sterowany mechanicznie lub cyfrowo

Najprostszy regulator temperatury z czujnikiem jest sterowany mechanicznie – za pomocą pokrętła. Nowocześniejsze są jednak wyposażone w cyfrowe, wielofunkcyjne wyświetlacze. Można dzięki nim zarówno sprawdzić aktualną temperaturę, jak i dokonać potrzebnych ustawień. Bardziej zaawansowane urządzenia często wyposażone są też programatory. Dzięki nim można swobodnie zaplanować schemat dostosowywania temperatury we wnętrzach w zależności np. od pory doby czy dnia tygodnia. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznej zmiany ustawień np. każdorazowo podczas wyjścia z domu do pracy. W najnowocześniejszych systemach automatyki jest możliwość sterowania temperaturą np. na podstawie danych pogodowych z Internetu.

5. Precyzja działania regulatora

Regulator temperatury może działać z różną precyzją. Najdokładniejsze są regulatory PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkujące). Zapewniają one płynną regulację temperatury. Istotna może być również liczba czujników połączonych z modułem sterującym. Wskazane jest na przykład, aby regulatory temperatury ogrzewania podłogowego miały co najmniej dwa czujniki – jeden umieszczony w pomieszczeniu, kontrolujący temperaturę powietrza, a drugi bezpośrednio w podłodze, pozwalający zapobiegać jej przegrzewaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj