Bardzo często nie zastanawiamy się nad tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego materaca do naszego łóżka, a to właśnie od niego w głównej mierze zależy nasz komfort i jakość snu. Wybór danego modelu jest kwestią indywidualną i należy prawidłowo dopasować do swoich wymagań wszystkie parametry. Twardość, materiał użyty do jego wykonania oraz rodzaj, to główne czynniki rzutujące na wybór odpowiedniego materaca. Najczęściej dylemat pojawia się, gdy do zakupu pozostają materace lateksowe oraz kieszeniowe, które są następcami modeli sprężynowych. Który rodzaj wybrać? Jaki zapewni nam najlepszy sen? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Materace lateksowe – czym się charakteryzują

Materace lateksowe są bardzo elastyczne i świetnie podpierają ciało w trakcie snu. Zapewniają taki efekt, dzięki prawidłowemu rozłożeniu ciężaru na powierzchni materaca. Ponadto utrzymują kręgosłup w prawidłowej płaszczyźnie, co sprawia, że rano nie budzimy się z bólem pleców. Materace lateksowe zalicza się do rodzaju bardziej miękkich. Dlatego też znacznie częściej wybierane są przez osoby wrażliwe na ucisk, z problemami z kręgosłupem, a także te, które bardzo często w nocy zmieniają pozycję spania.

(https://sembella.pl/produkty/materace/lateksowe/ – materace lateksowe)

Ogromną zaletą materacy lateksowych jest brak charakterystycznego bujania, co jest niezwykle istotne, gdy śpią na nim dwie osoby. Ponadto są one polecane alergikom, ponieważ pianka lateksowa nie zbiera kurzu, roztoczy, ani nie ulega procesowi powstawania pleśni. Materace lateksowe odznaczają się także tym, że są antybakteryjne oraz antygrzybicze. Wybierając taki rodzaj materaca, najczęściej otrzymamy gwarancję na niego, która wynosi przeważnie dziesięć lat.

Wybierając materac lateksowy, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim musi on posiadać zróżnicowane strefy twardości, dzięki czemu perfekcyjnie dopasuje się do naszej sylwetki w trakcie snu. Warto także sprawdzić jaki rodzaj pianki został w nim zastosowany, ponieważ to ona w głównej mierze odpowiada za jego jakość i wytrzymałość. Najbardziej ekologiczne i najdroższe materace lateksowe produkuje się z kauczuku naturalnego, ale mogą one wywoływać alergię. Natomiast modele z kauczuku syntetycznego to niska jakość i krótka żywotność. Kompromisem jest wybór materaca lateksowego z kauczuku mieszanego.

Materace sprężynowe – z czego są zbudowane nowoczesne modele?

Materace sprężynowe zostały obecnie zastąpione przez modele kieszeniowe. W ich przypadku sprężyny nie są ze sobą połączone, a jedynie oddziela je cienka warstwa pianki. Ponadto sprężyny są spakowane we flizelinowe opakowania, dzięki czemu nie sklejają się ze sobą. Tego rodzaju materace są tańsze od lateksowych, jednak mają one podobne właściwości. Różnice między jednym a drugim rodzajem leżą w konstrukcji materaca. Sprężyny tworzą niezależne od siebie punktu podparcia i jeśli występują one w większej liczbie, tym większy komfort snu dostarczają. Owszem, nie jest to podparcie płaszczyznowe i każdy punkt będzie naciskał na daną część ciała. Jest to oczywiście największą wada materacy sprężynowych.

Materace lateksowe są dodatkowo bardziej miękkiej od sprężynowych, ale mimo to te drugie idealnie dopasowują się do krzywizn ciała osoby śpiącej na nich. W kwestii trwałości wiele zależy od jakości wykonania. Im droższy będzie materac, tym będzie bardziej żywotny. Modele z najwyższej półki mają nawet gwarancję na piętnaście lat. Najistotniejszym czynnikiem rzutującym na jakość snu jest obecność stref twardości, dlatego powinniśmy się zorientować, czy taki materac je ma. W odróżnieniu od modeli lateksowych nie każdy będzie je posiadał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj