Położenie paneli to obecnie jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na ładną podłogę. Panele możemy stosować praktycznie we wszystkich rodzajach pomieszczeń z wyjątkiem łazienek. Dobór odpowiedniej grubości paneli i ich klasy ścieralności zagwarantują nam trwałą, łatwą w utrzymaniu podłogę, zarówno w przedpokoju, jak i w salonie. Układanie paneli również nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, mamy odrobinę smykałki do majsterkowania to z położeniem paneli powinnyśmy poradzić sobie seminarium bez konieczności korzystania z usług fachowców.

Niezbędne narzędzia

Przed rozpoczęciem prac należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi. Są to: wyrzynarka, młotek gumowy oraz wkrętarka. Niezbędne będą również miarka, kątownik, kliny dylatacyjne oraz poziomica.

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem układaniem paneli należy odpowiednio przygotować podłoże. Najpierw układamy folię paroszczelną w celu zaizolowania podłogi przed wilgocią. Następnie na folię kładziemy podkład. Najczęściej stosujemy piankę w rolce. Jeżeli nasze podłoże nie jest zbyt równe, stosujemy grubsze podkłady wykonane z płyt. Na tak przygotowane podłoże możemy rozpocząć układanie paneli.

Układanie paneli

Większość dostępnych paneli montowana jest w systemie na klik. Rozpoczynamy przy ścianie od położenia całego panela. Dokładamy następne aż do przeciwległej ściany. Jeżeli ostatni panel jest zbyt długi, przycinamy go. Układamy drugi rząd paneli, rozpoczynając od strony przyciętego wcześniej elementu. Kolejne rzędy układamy w ten sam sposób. W miejscach, gdzie znajdują się np. rurki od kaloryferów czy progi, panele przycinamy na wymiar za pomocą wyrzynarki.

Prace wykończeniowe

Po ułożeniu podłogi przystępujemy do montażu listew przypodłogowych. Najpopularniejsze są listwy z tworzyw sztucznych, które dzięki swej elastyczności świetnie maskują krzywizny ścian. Montujemy je za pomocą wkrętów przy użyciu wkrętarki. W rogach listwy łączymy za pomocą specjalnych złączek narożnych, o których zakupie nie możemy zapomnieć przy kupnie listew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj