A gdyby tak nie wstawiać łóżka do sypialni, tylko spać na materacu ułożonym na macie tatami? Pomysł doskonale sprawdza się w Japonii od setek lat, a Europejczycy, którzy teraz go praktykują, są pozytywnie zaskoczeni takim sposobem aranżacji i wypoczywania. Okazuje się, że jest wygodniej, przestronniej, bardziej relaksująco i praktyczniej. Co takiego ma w sobie mata tatami i dlaczego „sen po japońsku” zyskuje na popularności?

Sekret tkwi w prostocie i naturze. Żyjąc coraz szybciej, w coraz większym stresie i nadmiarze bodźców, aby przetrwać, potrzebujemy wytchnienia. Poszukujemy więc spokoju i harmonii w różnych aspektach życia, ale najbardziej we własnym otoczeniu i sposobie wypoczywania. Zwracamy się w stronę tego, co naturalne i nieskomplikowane. Relaksujemy się, obcując z przyrodą, urządzamy ekologicznie, doceniamy minimalizm i pozbywamy zbędnych rzeczy, aby skupiać się na tym, co rzeczywiście istotne w danej chwili. Dość surowa sypialnia w stylu japońskim, wyposażona w słomianą matę tatami do spania i bawełniany materac – futon z naturalnym wypełnieniem, odpowiada na te potrzeby, zapewniając skuteczny wypoczynek ciału i umysłowi.

Tatami – mata wygodna i praktyczna

Mata tatami może być tylko podłożem dla materaca lub pokrywać całą podłogę sypialni, jak w dawnych, japońskich domostwach. Ta druga opcja wydaje się dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku małych wnętrz. Tatami czyni w ten sposób pomieszczenie bardziej przytulnym, a jednocześnie dobrze izoluje od podłogowego chłodu, a także wycisza pomieszczenie. W takiej sypialni nie jest już potrzebna żadna wykładzina ani nawet meble – zyskuje się przestrzeń, a życie może się w niej toczyć na poziomie podłogi. Wystarczy futon i nocna lampka (najlepiej lampion w japońskim stylu) plus ewentualnie jakiś dekoracyjny detal nawiązujący do klimatu zen. Tak minimalistyczne i naturalne wnętrze (zaaranżowane horyzontalnie) wręcz wymusza na użytkowniku relaks – to jest zdrowy i spokojny sen, choć to również świetne miejsce do ćwiczeń, jogi, medytacji…

Mata tatami – produkt w 100% naturalny

Maty tatami wykonane są ze słomy ryżowej i trawy igusa, nie zawierają żadnych sztucznych materiałów. Ich charakterystyczną cechą jest dość silny, ale bardzo przyjemny zapach, który powoduje, że zasypiając na takiej macie, można poczuć się jak na łonie natury. „To jak spanie u babci na sianie albo wylegiwanie się w słoneczny dzień na łące” – mówią fani japońskiego sposobu na sen – „ten aromat przywołuje najmilsze skojarzenia”. Zarówno zapach, jak i delikatny, jasny kolor maty są kojące dla ludzkich zmysłów. Co prawda, w miarę użytkowania, tatami pachnie coraz mniej intensywnie, a piękna, jasnozielona barwa pod wpływem światła przechodzi z czasem w jasnożółtą, ale dzieje się to – zależnie od miejsca i sposobu użytkowania maty – na przestrzeni kilku – kilkunastu lat. Prawidłowo traktowana mata tatami z powodzeniem służy nawet przez dwie dekady.

 Tatami – mata japońska do spania. Produkt w 100% naturalny

Mata tatami – coś dla konesera i alergika

Właściwości tej japońskiej maty doceniają koneserzy designu, miłośnicy zdrowego snu, alergicy… Perfekcyjnie wykonana, miła w dotyku, wygodna do leżenia i przyjemna do chodzenia po niej na boso. Poprawia jakość powietrza w sypialni, pochłaniając wilgoć dwutlenek węgla. Stanowi dobrą izolację cieplną i akustyczną, pozostając jednocześnie przewiewnym, „oddychającym” podłożem, co pozytywnie wpływa między innymi na higienę snu. W duecie z futonem zapewnia nie tylko właściwe podparcie dla kręgosłupa, ale także odpowiednią cyrkulację powietrza, co wpływa na optymalną wilgotność i ciepłotę ciała w nocy. Śpiąc na sposób japoński, trudno się zgrzać, spocić czy zmarznąć. Trudniej też o reakcje uczuleniowe.

Jak dbać o tatami, by mata służyła jak najdłużej?

Japońska mata tatami wymaga od użytkownika pewnej uwagi i „troskliwości”. Nie należy chodzić po niej w butach ani stawiać na niej ciężkich mebli lub innych przedmiotów, które mogłyby ją odkształcić. Trzeba ją regularnie odkurzać, a niekiedy także czyścić – na przykład lekko wilgotną szmatką. Szkodzi jej bezpośrednie wystawianie na duże słońce i wysokie temperatury, które powodują szybsze wysychanie maty i utratę niektórych jej cennych właściwości, jednak co pewien czas warto tatami wywietrzyć – koniecznie w zacienionym miejscu.

Dostępne w internetowym sklepie maty tatami mają rozmiary: 70×200, 80×200, 90×200 i 100×200. Wysokość każdego z produktów to 5,5 cm. Jedna mata waży od 26 do 30 kg.

Zobacz: japońskie maty tatami – sklep Futon.pl >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj