Grill ogrodowy to nie tylko ozdoba ogródka i wygodne narzędzie do przygotowywania wspólnych posiłków. Urządzenie do grillowania może stać się ciekawym gadżetem na tarasie, wyjątkową dekoracją i praktycznym pomocnikiem każdego króla kuchni. Jak wybrać grill idealny? Na co zwracać uwagę podczas kupowania i co może być dodatkowym atutem zakupionego sprzętu?

Jakie są rodzaje grillów?

Czym różnią się poszczególne grille? Jak dopasować taki, który perfekcyjnie odpowie na wszystkie potrzeby Twoje oraz domowników? Modeli jest bardzo wiele – szerokie i kilkupoziomowe, małe i kompaktowe, lekkie i takie, które wprawdzie trudno jest przestawiać i przewozić, ale które podnoszą jakość przyrządzanych potraw.

Podstawowy podział opiera się o to, w jaki sposób grill jest zasilany i jak uzyskuje się energię potrzebną do upieczenia mięsa lub warzyw. Grille dzielimy tradycyjnie na gazowe, elektryczne i węglowe.

Grille węglowe są najbardziej popularne, powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Nie wymagają specjalnych umiejętności, możesz je bardzo szybko rozstawić i równie ekspresowo schować. To najpopularniejszy model wśród miłośników wypadów za miasto, rodzinnych spontanicznych spotkań oraz fanów wycieczek na łono natury. Bez trudu schowasz je do bagażnika, a niektóre z nich przetransportujesz nawet w plecaku.

Do rozpalenia takiego grilla potrzebny będzie węgiel drzewny lub jego odpowiednik – pellet do wędzenia, wiórki drewniane czy też kawałki beczki, które dodatkowo nadadzą jedzeniu określony aromat. Zaletą tych modeli jest cena. Minusem – możliwe trudności z rozpaleniem paleniska, konieczność dokładnego czyszczenia po każdym użyciu oraz prawdopodobieństwo pobrudzenia odzieży podczas grillowania. Są one także najmniej stabilne, wymagają pewnej wprawy, by podtrzymać ogień i zapewnić równomierne pieczenie wszystkich dań.

Grill gazowy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią wymyślne potrawy i chcą cieszyć się wspólnym gotowaniem z przyjaciółmi. Tego typu urządzenia są zazwyczaj duże i masywne, zasila się je butlą z propanem lub gazem ziemnym. Są bardzo eleganckie, niektóre z nich wyposażono w wygodne półki, haczyki na akcesoria, szafki do schowania przypraw lub słoików z przetworami. Tego rodzaju grille bywają stosunkowo ciężkie i mało mobilne, dlatego zdarzają się modele wyposażone w kółka pomagające w ich przesuwaniu. Ciężko je przetransportować w bagażniku samochodu, za to bez trudu pozostawisz je na stałe na osłoniętym tarasie, przykryjesz ruchomym okapem i będziesz używać niezależnie od warunków atmosferycznych.

Grille elektryczne możesz wykorzystać na wiele sposobów. Duże modele na kilkanaście osób zapewnią Ci równe pieczenie i pozwolą przygotować posiłek dla wszystkich gości w tym samym czasie. Możesz też zdecydować się na grilla w rozmiarze mini – takie urządzenie wykorzystasz nawet w kuchni, gdy za oknem pada deszcz lub gdy wieczór jest zbyt chłodny, by spędzać go na tarasie. Potrzebujesz do niego stałego źródła prądu, dlatego nie sprawdzi się on podczas wycieczki do lasu czy na biwaku.

Co warto sprawdzić przed zakupem grilla?

Zanim udasz się do sklepu, by kupić grilla Twoich marzeń, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Jakim dysponujesz miejscem? Czy będziesz używać grilla okazjonalnie, czy też będzie to jedno z najważniejszych elementów wyposażenia, które uzupełni kuchnię lub jadalnię? Ważna jest także kwota, jaką chcesz przeznaczyć na jego zakup.

Gdy często podróżujesz, lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i wędrujesz z dziećmi, przyda Ci się grill składany. Gdy masz niewielki balkon w bloku, stworzysz przyjemny kącik kulinarny przy użyciu kompaktowego grilla elektrycznego. Podczas projektowania tarasu lub przydomowego ogródka zdecyduj się na ogromny, zabudowany grill, który da Ci nieskończenie dużo możliwości eksperymentowania i wygodnego gotowania.

Dodatkowe wyposażenie w grillach

Sam grill nie zawsze wystarczy. By łatwo go obsługiwać, przydadzą się funkcjonalne narzędzia. Wybierz poręczne szczypce, niewielkie łopatki do przewracania kawałków mięsa lub ryby, kosz do grillowania, gdy nie chcesz, aby produkty zsunęły się z rusztu lub zabrudziły od węgla. Pomocne będą różne uchwyty, rękawiczki ochronne zabezpieczające przed oparzeniem, spray do oliwy lub słoiki z ziołami i przyprawami.

Czyszczenie i konserwacja grilla

Równie ważne, jak sam wybór urządzenia do pieczenia i grillowania, jest jego regularne mycie, czyszczenie i konserwacja. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy szczotka, gąbka i woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli ruszt jest mocno przypalony, pomocne będą ostre szczotki i myjki, które dotrą w każdą, nawet najmniejszą szczelinę.

Drobne odczepiane elementy umyjesz w zmywarce. Nie zapominaj, aby po każdym użyciu grilla na węgiel wyrzucić stare kawałki drewna, gdyż mogą być szkodliwe i wydzielać toksyczne opary podczas kolejnego użycia. By zabezpieczyć grill ogrodowy przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg, schowaj go na czas zimy do garażu lub osusz i przykryj specjalnym pokrowcem. Dzięki temu urządzenie będzie służyć długo i wydajnie, bez ryzyka drogich i męczących napraw. Właściwie pielęgnowany grill będzie z Tobą przez lata i przyczyni się do niepowtarzalnych chwil w gronie przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj