Wolnostojąca suszarka na pranie to niezbędne wyposażenie niemal każdego domu. Część osób decyduje się na zakup suszarki bębnowej, jednak nawet wtedy suszarka na bieliznę od czasu do czasu okazuje się pomocna. Jak wybrać model, który będzie służył przez lata, zmieści dużo ubrań, a jednocześnie nie zajmie zbyt wiele miejsca? Sprawdzamy.

Suszarka na pranie – wady i zalety

Stojące suszarki na pranie to popularny wybór od lat. O jakich ich wadach i zaletach warto wiedzieć przed zakupem?

Zalety stojących suszarek na bieliznę

Mobilność

To jedna z największych zalet stojących suszarek na pranie. Suszarkę możesz rozłożyć w dowolnym miejscu i przenosić ją tam, gdzie będzie to aktualnie wygodne.

Cena

Cena suszarki na bieliznę jest niewielka – najczęściej to wydatek nie większy niż 100 zł. To kilkunastokrotnie mniejszy koszt niż w przypadku suszarki bębnowej.

Wymiary

Stojąca suszarka na pranie nie zajmuje wiele miejsca. Jeśli masz niewielki metraż, warto wybrać model rozkładany w górę, który można ustawić nawet w kącie pokoju czy na korytarzu.

Wady stojących suszarek na pranie

Długi czas suszenia

Zależy Ci na ekspresowym suszeniu ubrań po praniu? Stojąca suszarka może nie być najlepszym pomysłem. W odróżnieniu od suszarki bębnowej, która do wysuszenia potrzebuje 1-3 godzin, przy naturalnym schnięciu musimy uzbroić się w cierpliwość. Ubrania do wyschnięcia najczęściej potrzebują kilkunastu godzin.

Konieczność rozkładania

O ile nie dysponujesz bardzo dużym metrażem i osobnym pomieszczeniem na suszarkę, sprzęt trzeba będzie rozkładać każdorazowo po zrobieniu prania. Dla niektórych czynność może okazać się nużąca.

Jak wybrać dobrą suszarkę na bieliznę?

Stojąca suszarka na bieliznę nie jest skomplikowanym urządzeniem, dlatego jej wybór jest dosyć prosty. Mimo wszystko przed zakupem dobrze jest przemyśleć kilka kwestii.

1.      Budowa

Budowa suszarki to m.in. odległość pomiędzy poprzeczkami. Muszą one być na tyle duże, by zmieściły się pomiędzy nimi nie tylko np. cienkie koszulki, ale też koc czy pościel. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w okapownik, który zbiera ściekającą wodę.

2.      Tworzywo

Przed zakupem sprawdź też, z jakiego surowca została wykonana suszarka. Tworzywo jest szczególnie ważne w przypadku suszarki ogrodowej, która musi być odporna przede wszystkim na działanie promieni słonecznych. Oczywiście, każda suszarka na bieliznę ma kontakt z wilgocią, dlatego istotne jest wykonanie z surowca odpornego na korozję.

3.      Wielkość

Wielkość suszarki dopasuj nie tylko do metrażu mieszkania, ale też częstotliwości i wielkości robionego prania. Małe modele posiadają około 9 metrów linek i sprawdzą się w przypadku singla robiącego pojedyncze pranie. Podwójne, rozkładane suszarki mają około 20 m linek.

4.      Dodatkowe wyposażenie

Oprócz wspomnianego okapownika suszarka na pranie może posiadać dodatkowe uchwyty do wieszania koszul czy „łapki”, do których można przyczepić bieliznę, by nie zajmowała miejsca na linkach. Część modeli jest wyposażona w kółka, które umożliwiają wygodne przesuwanie suszarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj