Eleganckie wnętrza w starym stylu nadal cieszą się ogromną popularnością wśród fanów klasyki i tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody. Podczas urządzania salonu z nutą baroku łatwo można jednak przekroczyć granicę dobrego smaku, przez co dom zacznie nieco przypominać muzeum. Jak zatem uniknąć tego efektu i pozostawać w zgodzie z obowiązującymi trendami?

Umiar kluczem do sukcesu

Choć barok kojarzy się z przepychem i bogactwem zdobień, to w XXI wieku lepiej postawić na odrobinę umiaru. I choć trudno oprzeć się kolekcji barokowych mebli i dodatków ze sklepu Impresje24.pl, to lepiej dobrze przemyśleć każdy zakup. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rozmiar salonu. W mniejszych pomieszczeniach trzeba naprawdę bardzo uważnie dobierać meble i dodatki, żeby nie zagracić salonu.

W większym salonie można pozwolić sobie na nieco większą swobodę. Nie oznacza to jednak, że każdy skrawek przestrzeni musi być w pełni zagospodarowany. Współczesne wnętrza w starym stylu to przede wszystkim modny minimalizm, dlatego, zamiast zastawiać salon rzeźbami, wazonami czy też obrazami lepiej postawić na jedną lub dwie efektowne dekoracje i kilka uroczych drobiazgów.

Efektowne meble w jednym stylu

Największym grzechem według wielu dekoratorów wnętrz jest brak konsekwencji w urządzaniu pomieszczeń. Jeśli salon ma przypominać barokowe wnętrza, to wszystkie meble powinny być wzorowane właśnie na tej epoce. Tej zasady warto trzymać się także w kontekście tonacji, kolorów czy też nawet kształtów. Współczesny salon powinien przywoływać na myśl harmonię, nawet jeśli silnie nawiązuje do epoki stawiającej na nieregularne kształty i fantazję.

Podczas zakupów warto zdecydować się na meble w jednym stylu, najlepiej także z jednej kolekcji. Barokowy fotel dekoracyjny ze złotą drewnianą ramą i białym obiciem najefektowniej będzie prezentował się w towarzystwie podobnej kanapy oraz stolika z takimi samymi zdobieniami. Warto postawić na meble wysokiej jakości, ponieważ styl barokowy w tanio wyglądającej wersji może prezentować się dość groteskowo.

Dopasowane dodatki i oświetlenie na drugim planie

Podczas urządzania salonu w barokowym stylu nie można zapomnieć o dekoracjach i oświetleniu. Jeśli meble bardzo zwracają na siebie uwagę i są bogato zdobione, to lepiej ograniczyć dodatki do absolutnego minimum, żeby nie uzyskać niezbyt modnego efektu nadmiernego przepychu. W takim wypadku wystarczy dodające przestrzeni lustro lub obraz z piękną ramą. Jeśli jednak fotele i stoły mają dość skromne jak na barokowy styl zdobienia, a salon jest wystarczająco duży, to można nieco zaszaleć i wstawić efektowny wazon czy też zegar.

Barokowe oświetlenie może nawet zastąpić dekorację, co może być kluczowe w mniejszych pomieszczeniach. Do salonu w starym stylu świetnie pasują bogato zdobione świeczniki, lampiony oraz żyrandole z kryształami czy też żarówkami przypominającymi płomień świecy. Oświetlenie także powinno pasować do pozostałych elementów pod względem kolorystyki oraz kształtów.

fot. impresje24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj