Eleganckie wnętrza w starym stylu nadal cieszą się ogromną popularnością wśród fanów klasyki i tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody. Podczas urządzania salonu z nutą baroku łatwo można jednak przekroczyć granicę dobrego smaku, przez co dom zacznie nieco przypominać muzeum. Jak zatem uniknąć tego efektu i pozostawać w zgodzie z obowiązującymi trendami?
Umiar kluczem do sukcesu
Choć barok kojarzy się z przepychem i bogactwem zdobień, to w XXI wieku lepiej postawić na odrobinę umiaru. I choć trudno oprzeć się kolekcji barokowych mebli i dodatków ze sklepu Impresje24.pl, to lepiej dobrze przemyśleć każdy zakup. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rozmiar salonu. W mniejszych pomieszczeniach trzeba naprawdę bardzo uważnie dobierać meble i dodatki, żeby nie zagracić salonu.
W większym salonie można pozwolić sobie na nieco większą swobodę. Nie oznacza to jednak, że każdy skrawek przestrzeni musi być w pełni zagospodarowany. Współczesne wnętrza w starym stylu to przede wszystkim modny minimalizm, dlatego, zamiast zastawiać salon rzeźbami, wazonami czy też obrazami lepiej postawić na jedną lub dwie efektowne dekoracje i kilka uroczych drobiazgów.
Efektowne meble w jednym stylu
Największym grzechem według wielu dekoratorów wnętrz jest brak konsekwencji w urządzaniu pomieszczeń. Jeśli salon ma przypominać barokowe wnętrza, to wszystkie meble powinny być wzorowane właśnie na tej epoce. Tej zasady warto trzymać się także w kontekście tonacji, kolorów czy też nawet kształtów. Współczesny salon powinien przywoływać na myśl harmonię, nawet jeśli silnie nawiązuje do epoki stawiającej na nieregularne kształty i fantazję.
Podczas zakupów warto zdecydować się na meble w jednym stylu, najlepiej także z jednej kolekcji. Barokowy fotel dekoracyjny ze złotą drewnianą ramą i białym obiciem najefektowniej będzie prezentował się w towarzystwie podobnej kanapy oraz stolika z takimi samymi zdobieniami. Warto postawić na meble wysokiej jakości, ponieważ styl barokowy w tanio wyglądającej wersji może prezentować się dość groteskowo.
Dopasowane dodatki i oświetlenie na drugim planie
Podczas urządzania salonu w barokowym stylu nie można zapomnieć o dekoracjach i oświetleniu. Jeśli meble bardzo zwracają na siebie uwagę i są bogato zdobione, to lepiej ograniczyć dodatki do absolutnego minimum, żeby nie uzyskać niezbyt modnego efektu nadmiernego przepychu. W takim wypadku wystarczy dodające przestrzeni lustro lub obraz z piękną ramą. Jeśli jednak fotele i stoły mają dość skromne jak na barokowy styl zdobienia, a salon jest wystarczająco duży, to można nieco zaszaleć i wstawić efektowny wazon czy też zegar.
Barokowe oświetlenie może nawet zastąpić dekorację, co może być kluczowe w mniejszych pomieszczeniach. Do salonu w starym stylu świetnie pasują bogato zdobione świeczniki, lampiony oraz żyrandole z kryształami czy też żarówkami przypominającymi płomień świecy. Oświetlenie także powinno pasować do pozostałych elementów pod względem kolorystyki oraz kształtów.
fot. impresje24.pl