Własny kawałek trawy przed domem czy działka poza miastem to nie tylko idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Aby trawa była ładna, należy o nią odpowiednio dbać i regularnie przycinać. Choć koszenie zielonego dywanu bywa żmudne i męczące, można ułatwić sobie pracę. Wystarczy wybrać odpowiednią kosiarkę, a ogródek zawsze będzie wyglądał doskonale.

Co jednak wybrać – kosiarkę akumulatorową czy spalinową? Przed dokonaniem zakupu, warto poznać wady i zalety obu urządzeń.

Od czego zacząć? Na samym początku należy się zastanowić m.in. nad tym na jakim terenie znajduje się trawnik, jaka jest jego całkowita powierzchnia, a także jak często powinien być strzyżony.

Kosiarka spalinowa

Urządzenie to świetnie sprawdza się przy stosunkowo dużych powierzchniach. Nie wymaga dostępu do źródła zasilania, a przy tym łatwo poradzi sobie z wysoką, a nawet mokrą trawą. Moc silnika kosiarki spalinowej waha się najczęściej w przedziale 3,5-5,5 KM, co w efekcie decyduje o roboczej szerokości kosiarek wynoszącej z reguły ponad 50 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sobie szybko poradzić z koszeniem rozległych trawników. Należy przy tym pamiętać, że tak wysoka moc urządzenia, choć sama w sobie jest zaletą, wpływa na realny koszt towarzyszący większemu spalaniu niż choćby w przypadku kosiarki akumulatorowej.

Nie ulega wątpliwości, że kosiarki spalinowe mają również inne wady.

  • emitują do powietrza szkodliwe spaliny
  • wytwarzają nieprzyjemny zapach
  • generują wysoki poziom hałasu

Warto także pamiętać, że praca z urządzeniami wyposażonymi w silniki spalinowe wiąże się także z dość licznymi niedogodnościami eksploatacyjnymi. Zachodzi wówczas konieczność wykonywania dość regularnych przeglądów, częstej wymiany filtrów czy wypalających się świec, a także ryzyko przelania podczas uzupełniania zbiornika. Nie pozostaje to bez wpływu na żywotność oraz koszt pracy takiej kosiarki.

Kosiarka akumulatorowa

Aby cieszyć się koszeniem trawnika za pomocą urządzenia, które nie emituje szkodliwych spalin, jest ciche, a jednocześnie nie wymaga stałego dostępu do źródła zasilania, warto zainwestować w kosiarkę akumulatorową.

Nowoczesne kosiarki akumulatorowe renomowanych firm dorównują najczęściej mocą silnika ich spalinowym odpowiednikom, a jednocześnie są w pełni ekologiczne.

  • nie generują szkodliwych substancji do atmosfery
  • nie wytwarzają szkodliwych wibracji
  • nie potrzebują zasilania prądem

Dobrej jakości kosiarki wyposażone w akumulator dają możliwość wielogodzinnej pracy bez konieczności ponownego ładowania urządzenia. Pomimo wysokiej ceny, jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli kosiarek, który zapewnia wysoki komfort użytkowania wśród wszystkich domowników.

Podsumowanie

Wybierając kosiarkę do trawy należy przede wszystkim sprecyzować swoje potrzeby i poznać możliwości. Ekologia, waga sprzętu, a także poziom generowanego hałasu przemawiają za zakupem kosiarki akumulatorowej, natomiast moc oraz sprawność urządzenia przechylają szalę w stronę kosiarek spalinowych. Nie istnieje zatem idealne rozwiązanie w kwestii pielęgnacji ogrodów, dlatego warto postawić na komfort pracy w połączeniu z oczekiwaną wydajnością maszyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj