Wokół domu trzeba się solidnie napracować. Zrobić zakupy, ugotować obiad, odkurzyć, przetrzeć podłogę i zrobić pranie. Pewnie większość z nas już o tym zapomniała, ale pierwotnie pranie robiło się ręcznie, co zajmowało mnóstwo czasu i wysiłku. Na szczęście od czasu wynalezienia pralki czynność ta stała się mniej wymagająca. Szczególnie że z biegiem lat pralka automatyczna zaczęła zyskiwać coraz to nowsze i wygodniejsze funkcje!

Kupujesz małą pralkę? Wybierz taką z dużym bębnem

Podczas wyboru Twojej przyszłej pralki weź pod uwagę jej rozmiary. Jak mała może być Twoja pralka? Minimalne wymiary to 40 cm szerokości na 60 cm głębokości i 85 cm wysokości. Oczywiście tak małą pralkę załadujesz wyłącznie od góry. Jeżeli jednak rozmiar nie ma dla Ciebie znaczenia, to możesz wybrać egzemplarz ładowany od przodu.

Niewielki rozmiar pralki nie sprawia jednak, że jej pojemność musi być mała. Najmniejsze modele zwykle pozwalają uprać do 5 kg ubrań naraz. Niemniej zdarzają się w tym segmencie pralki, które mogą zmieścić nawet do 8 kilogramów. Oczywiście im większa Twoja nowa pralka, tym więcej ubrań będzie mogła wyprać naraz. Wymiary to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem to, do czego potrzebujesz takiego sprzętu AGD.

Dobra pralka automatyczna zrobi za Ciebie wszystko

Jedyne, czego Twoja pralka automatyczna sama nie zrobi, to nie zapakuje i nie rozpakuje bębna. Wszystko inne zrobią za Ciebie programy utworzone przez producenta. Co to znaczy? Zależnie od samej pralki możesz prać ubrania z bawełny, dżinsu czy nawet wełny. Twoja pralka może mieć wbudowane specjalne programy do prania ubrań outdoorowych. To ważne, tym bardziej że w przypadku takiej odzieży często wykorzystywane są (podatne na uszkodzenia mechaniczne) membrany.

Lista programów zaprojektowanych z myślą o konkretnych ubraniach jest o wiele dłuższa. Dobrym przykładem są funkcje prania odzieży sportowej czy dziecięcej. Ta pierwsza będzie wymagała częstszej, choć mniej intensywnej przepierki. W związku z tym musi być prane w znacznie delikatniejszy sposób, aby ubranie zbyt szybko nie straciło kolorów ani się nie przedarło. W drugim przypadku odzież musi być bardzo dokładnie wypłukana, żeby nie powodować odparzeń czy reakcji alergicznych u dziecka.

Pranie z technologią pary wodnej ułatwią Ci prasowanie i pomoże pozbyć się bakterii

To oczywiście nie koniec opcji, które masz do wyboru. Niektóre pralki automatyczne w trakcie prania używają pary wodnej. To o tyle ważne, że para wodna znacznie szybciej zdezynfekuje Twoje ubrania niż detergenty, a także ułatwi ich późniejsze prasowanie. Z tego rozwiązania korzysta na przykład pralka automatyczna Electrolux EW7T3372SP. Należy przy tym pamiętać, że w ten sposób nie możesz czyścić ubrań z materiałów syntetycznych.

Koniecznie pamiętaj o tym, że pralki mają silnik elektryczny. Ten wprawia bęben w ruch obrotowy. Jeżeli pralka nie będzie wypoziomowana i ustawiona w odpowiedni sposób, to bardzo szybko ulegnie awarii lub uszkodzeniu. Zapobiegniesz temu, korzystając z usług specjalisty, który wyważy Twoją pralkę w trakcie instalacji. Podobną usługę oferują też elektromarkety sprzedające pralki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj