Jeżeli prowadzisz własną działalność lub pracujesz zdalnie, możesz należeć do grona tych szczęśliwców, którzy sami decydują o miejscu wykonywanej przez siebie pracy. Biuro w domu to opcja, która posiada całą masę zalet, ale może też wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Oto kilka szczegółów, o których warto pamiętać urządzając biuro w swoim domu.

Oddzielne wejście

Jeżeli tylko budynek w którym mieszkasz daje taką możliwość, to z pewnością warto jest zorganizować oddzielne wejście do biura. Nikt nie życzy sobie przecież, żeby jego klienci podczas wizyty biznesowej zaglądali przy okazji do kuchni czy sypialni. Oddzielne wejście można z łatwością zaplanować na etapie budowy nowego domu, jednak w innych wypadkach może być to trudne (lub niemożliwe jeżeli dom ma tylko jedne drzwi wejściowe). Wówczas biuro warto urządzić w pomieszczeniu znajdującym się jak najbliżej wejścia, a najlepiej w takim, do którego prowadzi korytarz czy sień tuż za drzwiami wejściowymi.

Odpowiednie urządzenie i umeblowanie

W miejscu pracy istotna jest atmosfera zachęcająca do aktywności umysłowej i jak najmniej rozpraszaczy. Najlepiej więc, jeżeli pomieszczenie, w którym znajduje się Twoje biuro, nie pełniło innych funkcji i było przeznaczone wyłącznie do pracy. Pozwoli to na lepsze rozgraniczenie czasu spędzanego w pracy i poza nią. Pomoże w tym wyposażenie biura w sprzęty niezbędne w miejscu pracy. Nie może więc zabraknąć dużego biurka, komputera z drukarką, wygodnego krzesła, szafy na dokumenty. Całość dopełnią akcesoria biurowe, takie jak: teczki, segregatory, przybory do pisania, przybornik na biurko, czy zestawy karteczek samoprzylepnych. Postaraj się, żeby w Twoim biurze nie znajdowały się inne meble i rzeczy, które by tylko zagracały przestrzeń i rozpraszały Twoją uwagę.

Zabezpieczenie dokumentów

Urządzając biuro w domu nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu dokumentów, zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych. Przechowując wszystko, co związane z pracą w bezpiecznym miejscu, nie tylko uniemożliwisz wgląd do dokumentów nieuprawnionym osobom, ale też uchronisz je przed przypadkowym zniszczeniem przez dzieci czy zwierzęta domowe. Do przechowywania dokumentów postaw więc w biurze szafy i szafki zamykane na klucze (i zawsze wyjmuj je zamków), a komputer zabezpiecz hasłem.

Spersonalizowanie dodatki umilające czas pracy

Ponieważ masz biuro w swoim domu i sam decydujesz o jego wyglądzie, zadbaj też o to żebyś dobrze się w nim czuł. Jeżeli zapewniłeś sobie już wszystkie sprzęty i akcesoria biurowe niezbędne do pracy, pora zająć się dodatkami, dzięki którym to będzie naprawdę Twoje miejsce. Na ścianach warto powiesić inspirujące obrazy, plakaty czy zdjęcia. Nie powinno być ich dużo, bo nadmiar ozdób bywa przytłaczający, ale zupełnie gołe ściany mogą być przygnębiające. W swojej przestrzeni do pracy możesz umieścić przedmioty, dzięki którym czujesz, że praca to cel przybliżający Cię do spełniania marzeń, np. zdjęcia z podróży albo mapę miejsc, do których planujesz się wybrać. Warto też zaopatrzyć się w choć jedną roślinę biurową, która będzie tworzyć dobry klimat i pomoże oczyścić powietrze.

Dobrze urządzone biuro to jeden z elementów, dzięki którym praca może okazać się lżejsza i przyjemniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj