Styl minimalistyczny to jeden z obecnie najbardziej popularnych sposobów na urządzenie wnętrz. Jest chętnie widziany w rozmaitych wnętrzach, które stają się dzięki niemu harmonijne, eleganckie i bardzo klimatyczne. Jednym z wnętrz, które prezentują się doskonale w tego typu aranżacjach są łazienki. W tym artykule opowiemy, jak powinna wyglądać łazienka z prysznicem w minimalistycznym stylu, zwracając uwagę na najważniejsze elementy, które tworzą klimat wnętrza.

Łazienka oszczędna w środkach wyrazu

Jak sama nazwa wskazuje, styl minimalistyczny jest oszczędny w środkach wyrazu. Dlatego urządzając łazienkę, należy uważać, by nie łączyć ze sobą różnych stylów. Konieczne jest, by wszystkie elementy harmonijnie ze sobą współgrały. Wszelkie elementy typu oświetlenie, meble, czy rozliczne detale powinny być dobrane do siebie, mile widziane proste formy geometryczne. Idealnie, jeśli do urządzenia łazienki użyte zostaną takie materiały jak drewno, czy szkło, choć bardzo dobrym pomysłem będzie też beton architektoniczny, stal, czy inne naturalne surowce. Dzięki nim uda się stworzyć klimatyczne wnętrze w minimalistycznym wydaniu.

Harmonijna przestrzeń

Wybierając wyposażenie do łazienki, zwróćcie uwagę, aby przestrzeń urządzić w sposób harmonijny. Dobrą zasadą, której warto trzymać się w przypadku małej łazienki minimalistycznej, jest założenie: im mniej, tym lepiej. Właśnie dlatego lepszym pomysłem będzie tu łazienka z prysznicem, niż łazienka z wanną. Dlaczego? Bo prysznic zajmie zdecydowanie mniej miejsca, niż wanna. A to jedna z ważnych kwestii, która buduje harmonijną przestrzeń minimalistycznych wnętrz. Pamiętajcie, iż łazienki minimalistyczne wręcz uwielbiają puste przestrzenie, co sprawia, że znajduje się w nich minimalna ilość mebli oraz dodatków. Jeśli możecie, zrezygnujcie z niektórych zbędnych mebli oraz z dodatków, które zagracać będą minimalistyczną przestrzeń.

Kolorystyka minimalistycznej łazienki

Urządzając łazienkę minimalistyczną, zwróćcie uwagę na jej kolorystykę. Unikać należy kolorów mocnych, czy ekstrawaganckich, zastępując je barwami delikatnymi i stonowanymi. Styl minimalistyczny w każdym calu podporządkowany jest funkcjonalności, dlatego też taki powinien być wybrany do łazienki kolor. Świetnym pomysłem jest użycie jasnych płytek w okolicach prysznica, a dodatkowo wybranie jasnej farby na pozostałe ściany. Białe, czy jasne kolory to bardzo dobry pomysł w minimalistycznych wnętrzach, z uwagi na dobre absorbowanie światła. Jeśli nie do końca przekonani jesteście do jasnych przestrzeni, dobrze jest przełamać biel żywszym kolorem, czy kolorem kontrastowym stosując ciemne dodatki, czy detale. Nie zapominajcie o szklanych elementach, które świetnie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach. To one pięknie budują harmonijne i surowe piękno, wprowadzając do łazienki poczucie otwartości i przestrzenności.

Uporządkowana przestrzeń

Minimalistyczne wnętrza, w tym i łazienka, to przestrzenie dobrze zorganizowane i funkcjonalne. Z tego powodu ważne jest, by wnętrze łazienki z prysznicem zostało urządzone w odpowiedni sposób. W tym przypadku oznacza to, iż oprócz ascetycznego podejścia do meblowania, we wnętrzu znajdzie się dostateczna ilość miejsc, w których przechowywane będą niezbędne w łazience przedmioty. Mile widziane z tego powodu są szafki, czy regały, koniecznie zamknięte! Dzięki temu wszystkie przedmioty zostaną schowane, a przestrzeń wyglądać będzie harmonijnie i elegancko.

Minimalistyczna łazienka z prysznicem a wykończenia ścian

Jednym z pomysłów do minimalistycznej łazienki, o którym już wspomnieliśmy, jest ściana z białymi płytkami. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, tych może być bowiem znacznie więcej. Przede wszystkim możliwy jest wybór innego materiału do wykończenia ściany, która znajduje się w miejscu oddalonym od prysznica. Najczęściej w tego typu wnętrzach poza płytkami stosuje się beton architektoniczny (lub płytki beton imitujące) w pięknym beżowym lub jasnoszarym odcieniu. Dobrze wypada również kamień dekoracyjny. Inne często stosowane przez dekoratorów wnętrz rozwiązania wykorzystują płytki drewnopodobne oraz strukturalne, które idealnie nadają się do tego typu pomieszczeń.

Armatura łazienkowa

W kwestii dotyczącej ceramiki oraz armatury łazienkowej, skupić należy się na detalach. To one tworzyć będą klimat wnętrza, sprawiając, iż wyglądać będzie ono harmonijnie, ale i niebanalnie. Świetnym pomysłem są podwieszane miski WC i bidety, czy proste umywalki o kwadratowych lub prostokątnych kształtach. Ważne, by nie przytłaczały one pomieszczenia, a wręcz przeciwnie, dawały poczucie optycznego zwiększenia. Dlatego dobrze sprawdzą się w tej roli umywalki cienkościenne, które postawić można bezpośrednio na blacie. Mile widziane również umywalki z szafkami podumywalkowymi, które pomogą z kolei urządzić harmonijnie wnętrze. Do kompletu warto wybrać baterie cylindryczne w wersji podtynkowej, albo w mocno designerskiej odsłonie. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia prysznica. Minimalistyczna łazienka z prysznicem idealnie sprawdzi się z nowoczesną kabiną prysznicową typu walk-in. Jeśli macie możliwość zamontowania takiej kabiny, fantastycznie! Wykorzystajcie ją w pełni. I nie zapomnijcie, by posiadała ona transparentną ściankę, która optycznie powiększy łazienkę.

Photo by Curology on Unsplash

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj