Temat energooszczędności jest obecnie bardzo aktualny. Wszyscy staramy się żyć ekologicznie, tak by nie wyrządzać środowisku już większych szkód. Na nasze szczęście życie w zgodzie z podejściem ekologicznym jest najczęściej korzystne także dla… naszego portfela. Zasada ta tyczy się montażu paneli słonecznych, które dają nam niedrogą energię, zakupu aut elektrycznych, którymi jazda jest bardzo ekonomiczna. To samo dotyczy okien pasywnych których wskażemy wady i zalety.

Czym są okna pasywne?

Okna pasywne są bardzo dobrej jakości oknami, które musza spełnić wyśrubowane normy jakie narzuca budownictwo pasywne. Zasadą powstania oraz późniejszego działania domu pasywnego jest jego wysoka izolacja termiczna. Okna pasywne mają bardzo niskie współczynniki przenikalności ciepła. Chodzi o to by zminimalizować efekt „uciekania” ciepła, jakie wytwarzamy do ogrzania naszego domu na zewnątrz.

Jak zbudowane są okna pasywne?

Najczęściej spotykane okna pasywne posiadają współczynnik, który informuje o przenikaniu ciepła poniżej 0,8 W/m2K (zwykłe okna nie zaliczane do pasywnych mają ten współczynnik na poziomie np. 1,4 W/m2K). Okno pasywne posiada często pakiet trzech szyb zamontowany w konstrukcji wykonanej z drewna, aluminium, lub z połączenia tych dwóch materiałów. W składzie ramy najczęściej znajduje się także pianka poliuretanowa. Klasyczne okna mają ramy o standardowej głębokości wynoszącej około 68 mm, w oknach pasywnych natomiast ta głębokość jest znacznie większa- mieści się w przedziale 88- 120mm. Ze względu na najniższy koszt i spełnianie podobnej funkcji o zbliżonych parametrach kupujący najczęściej wybierają okna wykonane z PCV, które posiadają najlepszą relację jakość- cena.

Zalety okien pasywnych

W zasadzie okna pasywne posiadają same zalety. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • izolacyjność
  • energooszczędność
  • wytrzymałość
  • niewysoka cena
  • dźwiękoszczelność.

Podstawowym zadaniem i największą zaletą okien pasywnych za razem jest ich wysoka izolacyjność. Ta funkcja pozwala zachować nam ciepło wewnątrz domu. Co za tym idzie jest to energooszczędne, bo nie tracimy ciepła poprzez wydostawanie się go na zewnątrz, co przekłada się na realne miesięczne kwoty, jakie oszczędzamy. Okna tego typu są niesamowicie wytrzymałe, wykazują bardzo duża odporność na wszystkie nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Dzięki swojej konstrukcji i dużej liczbie uszczelek nie pozwalają także na to by wilgoć dostała się do środka naszego domu. Niezaprzeczalną zaletą okien pasywnych jest ich dźwiękoszczelność. Najbardziej tę cechę docenią mieszkańcy głośnego sąsiedztwa- ruchliwej ulicy, dworca, czy lotniska.

Przeglądając opinie użytkowników oraz wypowiedzi specjalistów z tej dziedziny naprawdę nie sposób trafić na wyszczególnienie wad tego typu rozwiązania.

Budując dom pasywny rodzaj okien wybierany jest już na etapie projektu. Czynniki świadczące o pasywności są jednymi z najczęściej branych pod uwagę w sferze projektowej. Ten aspekt z roku na rok ma coraz większe znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj