Wiosna już niedługo, więc najwyższy czas pomyśleć o trawniku. Ciepła zima prace w ogrodzie może znacznie przyśpieszyć, więc lepiej wszystko przemyśleć i wcześniej przygotować.

Trawa sztuczna czy naturalna?

Przed tym dylematem staje coraz większa liczba właścicieli ogrodów. Wpływ na to ma wiele czynników, ale najważniejszym są chyba suche lata w ostatniej dekadzie. Pięknie wyglądający trawnik naturalny wymaga odpowiedniej ilości wilgoci.

Przy suchych latach i wysokich temperaturach wymaga systematycznego podlewania. To nie tylko nakład pracy, ale przede wszystkim koszty wody, które stale rosną. Niepodlewana trawa bardzo szybko traci swój soczysty kolor, wysycha zostawiając gołe placki ziemi.

Nawet najwięksi amatorzy naturalnych trawników zaczynają mieć coraz więcej wątpliwości. Jeszcze nie tak dawno pielęgnacja naturalnego trawnika dawała im dużo satysfakcji. Poświęcali mu dużo czasu i wysiłku na regularne koszenie, ale owocowało to pięknym efektem. Przy bardzo wysokich temperaturach i niskich opadach nie są w stanie utrzymać trawnika w odpowiedniej kondycji.

Połowicznym rozwiązaniem mogą być trawniki w formie łąk kwietnych. Nie wymagają koszenia i lepiej radzą sobie z brakiem wody, ale i je pokonuje długotrwała susza.

Sztuczna trawa – co to jest?

Nie jest to nowość, ale zdecydowanie jest alternatywą dla trawy naturalnej. Początkowo stosowana była tylko na boiskach sportowych ze względu na swoją trwałość, obecnie stosowana jest także w przydomowych ogrodach, na tarasach, a nawet na balkonach.
Sztuczna trawa jest produktem całkowicie ekologicznym ponieważ produkowana jest z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownie można poddać ją recyklingowi. Włókna trawy produkowane są z polipropylenu, polietylenu lub poliamidu. Zastosowane surowce lub ich mieszanki mają wpływ na jakość sztucznej trawy i jej wytrzymałość.

Sztuczna trawa z rolki to równomiernie rozmieszczone na niej gniazda sztucznych źdźbeł trawy. Do ich wykonania stosowane są włókna monofilowe (splecione cieniutkie włókna pojedyncze) lub fibrynowe (szersze skręcone pojedyncze włókna). Umieszczane są one na plastikowej perforowanej siatce, która zapewnia przepuszczalność wody.

Sztuczna trawa ogrodowa – zalety

Największą zaletą sztucznej trawy jest odporność na warunki atmosferyczne. Nie zaszkodzą jej susze, i wysokie przymrozki. Dzięki przepuszczalności podłoża, nawet po największych opadach nie będą tworzyć się kałuże.

Sztuczna trawa ogrodowa nie wymaga nawożenia, podlewania i koszenia. Oznacza to dużą oszczędność czasu poświęcanego na systematyczną pielęgnację trawnika.

Założenie trawnika ze sztucznej trawy nie jest trudne i nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Wystarczy trawnik z rolki dociąć do odpowiednich rozmiarów, rozłożyć i dopasować. Można założyć go na każdej glebie w ogrodzie, ale także bezpośrednio na betonie balkonu lub tarasu.

Jak każdy wyrób także sztuczna trawa ma swoje wady. Wychodząc rano do ogrodu nie poczujemy jej orzeźwiającego zapachu, nie możemy też liczyć na zapach świeżo skoszonej trawy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj