Niezależnie od tego, czy garaż znajduje się w bryle budynku, czy stanowi wolnostojący obiekt, kluczowe będzie wybranie odpowiedniej bramy. Przy jej wyborze trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, aby była ona funkcjonalna, bezpieczna i trwała. Znaczenie mają oczywiście nie tylko walory użytkowe, ale też estetyczne. Brama powinna tworzyć spójną całość z elewacją budynku, pasować do aranżacji ogrodowej i otoczenia. Rodzajów bram garażowych jest wiele, ale najczęściej wybór pada między innymi na modele panelowe. Wynika to z ich wielu zalet, które warto poznać aby dokonać trafnego zakupu. Będzie to długoterminowa inwestycja, dlatego należy rozważyć wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.
Czy warto wybrać bramy garażowe panelowe?
Bramy garażowe zbudowane z paneli mogą otwierać się z dołu do góry lub w bok. Najprostsze modele mają zaledwie trzy-cztery segmenty, natomiast w bardziej rozbudowanych ich liczba wzrasta do nawet ośmiu. Panele łączy się za pomocą zawiasów, a poruszają się one dzięki kółkom zamontowanym na ich krawędziach. Płynne działanie zapewnia specjalna prowadnica, po której przesuwają się panele. Bramy garażowe panelowe są najczęściej zautomatyzowane, czyli wyposażone w napęd. Jest to duża wygoda, bo nie trzeba wychodzić z samochodu w celu otwarcia/zamknięcia bramy.
Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych to innowacyjne rozwiązanie doceni każdy użytkownik. Nie będzie trzeba w pośpiechu otwierać bramy w strugach deszczu, wychodzić z ciepłego auta na mróz. Zaletą bramy sterowanej zdalnie za pomocą pilota jest również to, że znika konieczność pokonywania długiej trasy z ciężkimi torbami zakupowymi. Jeśli garaż jest w bryle domu, to można bezpośrednio wnieść zakupy do pomieszczenia, bez wychodzenia na zewnątrz, nie zmokną ani się nie pobrudzą. Będzie to wobec tego spora wygoda i jednocześnie oszczędność czasu.
Co przemawia za tym, aby wybrać bramy panelowe do garażu?
Obecnie można liczyć na mnogość modeli bram garażowych panelowych. Dostępne są rozmaite wykończenia, co ułatwia dopasowanie bramy do stylistyki budynku, jego kolorystyki. Do wyboru są zarówno proste i minimalistyczne bramy, jak i bardziej rozbudowane, ozdobne. Mogą być wyposażone w drzwi wejściowe, okna czy nawet rolety zewnętrzne. Najtańsze są białe bramy garażowe, świetnie prezentują się też modele imitujące drewno. Jeśli komuś zależy na tym, aby jak najlepiej dopasować wygląd bramy do aranżacji ogrodowej, to model pokryty powłoką przypominającą strukturę drewna będzie idealnym wyborem. Dostępne są również wykończenie drewnopodobne, czyli panele pokryte okleiną. Można też przebierać w kolorowych bramach, paleta barw jest ogromna. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykończenie metalizowane, które cieszy się rosnącą popularnością. Niezwykle modne są obecnie gładkie panele w wersji titan metalic, szczególnie antracytowe.
Jeśli ktoś szuka mocnej i sztywnej bramy garażowej panelowej, to należy wybrać model ocieplany, czyli z wypełnieniem wykonanym z pianki. Usztywnia to panele, przez co są one mniej podatne na odkształcenia i lepiej tłumią hałasy z zewnątrz. Zaletą bram segmentowych jest to, że panele nie wysuwają się poza obrys garażu podczas otwierania i zamykania. Mogą wobec tego pozwolić sobie na ich montaż nawet osoby mające niezbyt duży podjazd. Nie ma też problemu z tym, aby drugi samochód został zaparkowany obok bramy garażowej. Nie trzeba martwić się o to, że podczas jej otwierania coś zostanie uszkodzone. Tego typu bramy są montowane po wewnętrznej stronie garażu, co stanowi kolejną zaletę. Bramy garażowe pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca, są bardzo funkcjonalne. Sprawdzą się nawet w przypadku garaży, w których nie ma możliwości zamontowania prowadnic pod sufitem.
Komu można polecić bramy garażowe panelowe?
• Bramy garażowe panelowe sprawdzą się idealnie w przypadku niewielkiego podjazdu. Jeśli ktoś chce parkować pojazd bezpośrednio przed garażem i to bez martwienia się o porysowanie go, powinien wybrać takie rozwiązanie.
• Na garaż panelowy warto zdecydować się, gdy stanowi on integralną część bryły domu. Można liczyć na świetne właściwości termoizolacyjne, zniknie problem z ucieczką ciepła z budynku i wyższymi kosztami ogrzewania go.
• Nowoczesne bramy panelowe są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które zwiększają poziom bezpieczeństwa ich użytkowania. Przykładem będzie zapobieganie samoistnemu opadaniu skrzydeł. W przypadku tego rodzaju bram nawet przy awarii napędu nie ma problemu z ich sterowaniem, bo można otworzyć i zamknąć je ręcznie.
• Bramę garażową panelową można polecić osobom, którym zależy na jak najlepszym dostosowaniu jej do aranżacji budynku. Można liczyć na mnogość kolorów i wzorów, więc nie ma problemu z dobraniem bramy do elewacji budynku czy małej architektury Brama panelowa jest rozwiązaniem sprawdzonym, cechującym się trwałością i niezawodnością.
Czy brama garażowa panelowa z napędem to dobry wybór?
Przy wyborze bramy garażowej panelowej bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób się ona otwiera. Można postawić na model podstawowy, czyli sterowany ręcznie lub na nowoczesną wersję w pełni zautomatyzowaną. Bramy z napędem cieszą się rosnącą popularnością ze względu na wygodę tego rozwiązania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że elektronika nie jest niezawodna i mogą pojawić się z nią problemy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Nierzadko zdarza się tak, że napęd przestaje działać zimą lub ulega awarii. W przypadku braku prądu również nie będzie można sterować bramą za pomocą pilota. Oczywiście można zmniejszyć to ryzyko, jeśli wybierze się napęd renomowanej marki i zleci jego montaż doświadczonym profesjonalistom. Nowoczesne bramy garażowe mogą być sterowane nawet za pomocą aplikacji mobilnej.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem sklepzogrodzeniami.pl, który oferuje nowoczesne bramy garażowe.